Freez skrev: ↑17 mar 2026 22:05
Tydligt besked från Ebba till nätbolagen!
”Att regeringen ”stoppar” de kritiserade effekttarifferna har skapat förvirring. Flera bolag som redan har infört avgifterna har meddelat sina kunder att avgifterna blir kvar. Fel beslut, tycker regeringen.
– Om elnätsbolagen tyckte att signalen förra veckan var otydlig, låt mig vara övertydlig: Ta bort tarifferna, säger energiminister Ebba Busch.”
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/ebba ... a-bort-dem
På slutet i intervjun frågar de om kunderna kan räkna med att effektavgifterna tas bort, varpå Ebba svarar att hon rätar ut frågetecknen för nätbolagen så får de räta ut frågetecknen med kunderna.
Början av intervjun: tydlig, ta bort.
Slutet av intervjun: otydlig, det är upp till nätbolaget.
Det enda man varit tydlig med från regeringens sida är att man inte vill ha den här diskussionen i valrörelsen. Därför kommer man se till att det inte längre blir tvingande att införa reglerna 1 januari 2027 som förut. Med det hoppas man att väljarna skall nöja sig och inte alls börja fundera på hur det kommer sig att man inte agerat så här redan i början av mandatperioden utan först nu i elfte timmen om det nu var en sådan hjärtefråga som det i intervjun framstår.
Den informerade väljaren bör beakta att utredningens resultat (som mycket väl kan landa i att effektavgifter visst ska införas) kommer först efter valet. Det behöver därför ligga kvar ett tryck i frågan under valrörelsen för att lirka ur partierna (oavsett falang) nån form av löfte i frågan för att få hopp om förändring. Sen kan man som sagt ta sig en funderare på hur pass mycket ett sådant löfte är värt efter valet när ingen brytt sig om det förrän nu.
Jag tycker personligen det finns fog för att de som infört effektavgiften faktiskt behåller den tills dess att det finns klara, förhoppningsvis denna gång beständiga, besked. Det finns även fog för att de som ännu inte infört effektavgiften väntar med det tills efter att utredningen är klar, det är nog krångligt att informera kunderna om det här som det är.