22l Kompressorkyl i frunken är perfekt, det är enkelt att sätta in ett eget avsäkrat uttag direkt från batteriet. Då är ingen annan packning ivägen och uttaget fungerar även om bilen inte är i camp mode/tillbehörsläge.
Även praktiskt för att flytta färskvaror mellan hemma och sommarstugan.
Era bästa tillbehör för långresa
Moderator: Redaktion
-
jonasl
- Teslaägare
- Inlägg: 4812
- Blev medlem: 13 feb 2016 23:44
- Referralkod: ts.la/jonas44573
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 12814
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Era bästa tillbehör för långresa
Jag gillar tänket och upplägget då man kommer åt den även med bagage i det normala lastutrymmet.jonasl skrev: ↑30 aug 2026 15:0922l Kompressorkyl i frunken är perfekt, det är enkelt att sätta in ett eget avsäkrat uttag direkt från batteriet. Då är ingen annan packning ivägen och uttaget fungerar även om bilen inte är i camp mode/tillbehörsläge.
Även praktiskt för att flytta färskvaror mellan hemma och sommarstugan.
Har du någon rekommendation på någon kyl som passar bäst i frunken?
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
-
boreno
- Teslaägare
- Inlägg: 789
- Blev medlem: 02 dec 2015 07:37
- Ort: Stockholm
Re: Era bästa tillbehör för långresa
Det är asbra i teorin, men för mig fungerar det tyvärr inte. En kompressorkyl i frunken när det är 35°+ ute klarar sig inte.jonasl skrev: ↑30 aug 2026 15:0922l Kompressorkyl i frunken är perfekt, det är enkelt att sätta in ett eget avsäkrat uttag direkt från batteriet. Då är ingen annan packning ivägen och uttaget fungerar även om bilen inte är i camp mode/tillbehörsläge.
Även praktiskt för att flytta färskvaror mellan hemma och sommarstugan.
Jag menar inte att det är en dålig lösning. Jag konstaterar bara att den hade varit dålig på de resor jag gjort de tre senaste säsongerna.
Leeloo | Model S Plaid Juni 2023 | Ultra red | Krämvit interiör | FSD | 21"
Pearl | Model 3 SR+ 2019
Prince | Model 3 Performance Mars 2019
Dementor | Model S 90D 2017
Kalle | Model S 85D 2016
-
jonasl
- Teslaägare
- Inlägg: 4812
- Blev medlem: 13 feb 2016 23:44
- Referralkod: ts.la/jonas44573
Re: Era bästa tillbehör för långresa
Alpicool/Vevor 22l är nog det största du får in.
Man behöver placera den i mitten och sen brukar jag lägga varningstriangen framför så står den stadigt. På ena sidan spolarvätska i påse och på andra sidan typ 2-kabeln så får man plats med de grejerna också
Att ha den i subtrunken bak blir bra bökigt för då kommer man ju inte åt den med bagage i bilen. Och vi har tre barn så inne i bilen funkar inte heller..
Det har dock inte varit 35 grader varmt i Sverige i sommar och jag har inte åkt utanför landets gränser så jag kan inte garantera att det fungerar i extremvärme, men 27-28 grader utomhus har inte varit några problem. Och det drar verkligen otroligt lite ström.
Jag köpte denna men den finns inte på lager just nu: https://www.amazon.se/Alpicool-G22-komp ... B08HPKB8XS
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Model Y LR AWD 2022