Tesla-ägare är extremt lojala
Moderator: Redaktion
-
mussla
- Teslaägare
- Inlägg: 1434
- Blev medlem: 18 mar 2023 17:00
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Man kan också kika på Björn Nylands 1000 km körningar.
BMW iX3 50 xDrive: tid 8:50, förbrukning 233 Wh/km
Tesla Model 3 LR RWD Highland: tid 09:10, förbrukning 186 Wh/km
Tesla Model Y Standard: tid 09:15, förbrukning 186 Wh/km
20 minuters skillnad på 1000 km mellan ettan BMW iX3 50 xDrive och Tesla Model 3 är inte särskilt mycket. Att Teslan klarade det på 0,79% av energin som BMW behövde är också intressant.
Här är hans dokument:
BMW iX3 50 xDrive: tid 8:50, förbrukning 233 Wh/km
Tesla Model 3 LR RWD Highland: tid 09:10, förbrukning 186 Wh/km
Tesla Model Y Standard: tid 09:15, förbrukning 186 Wh/km
20 minuters skillnad på 1000 km mellan ettan BMW iX3 50 xDrive och Tesla Model 3 är inte särskilt mycket. Att Teslan klarade det på 0,79% av energin som BMW behövde är också intressant.
Här är hans dokument:
-
AAKEE
- Teslaägare
- Inlägg: 8131
- Blev medlem: 04 nov 2020 20:12
- Ort: Boden
- Referralkod: ts.la/ke18519
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
0.79% !!! 1/0.0079=126 ggr snålare.
Jag har redan beställt en efter att jag läste ditt inlägg
Nä, jag förstår hur du menar och det är jäkligt bra. Tesla är effektivitetskungen helt enkelt.
MSP ’23 Ultra Red/black 21” Arachnid
M3P ’21 Multicoat/black
Mazda Rx3 -73, Audi A5
Mazda Rx3 -73, Audi A5
-
mussla
- Teslaägare
- Inlägg: 1434
- Blev medlem: 18 mar 2023 17:00
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Haha! Bra där! 79% skall det ju vara.
-
AAKEE
- Teslaägare
- Inlägg: 8131
- Blev medlem: 04 nov 2020 20:12
- Ort: Boden
- Referralkod: ts.la/ke18519
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Det är jäkligt bra det med!
MSP ’23 Ultra Red/black 21” Arachnid
M3P ’21 Multicoat/black
Mazda Rx3 -73, Audi A5
Mazda Rx3 -73, Audi A5
-
SwedishAdvocate
- Inlägg: 8790
- Blev medlem: 10 sep 2018 01:56
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Det här kan väl ändå inte stämma. Y och 3 kan väl inte båda ha samma förbrukning. Y har större frontarea än 3 och väger dessutom mer.
https://youtu.be/6RhYY_4Wzls <-- The Price of Gas | The Center for Investigative Reporting
-
SwedishAdvocate
- Inlägg: 8790
- Blev medlem: 10 sep 2018 01:56
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
På vilket sätt är det intressant?mussla skrev: ↑09 okt 2026 23:13Man kan också kika på Björn Nylands 1000 km körningar.
BMW iX3 50 xDrive: tid 8:50, förbrukning 233 Wh/km
Tesla Model 3 LR RWD Highland: tid 09:10, förbrukning 186 Wh/km
Tesla Model Y Standard: tid 09:15, förbrukning 186 Wh/km
20 minuters skillnad på 1000 km mellan ettan BMW iX3 50 xDrive och Tesla Model 3 är inte särskilt mycket. Att Teslan klarade det på 0,79% av energin som BMW behövde är också intressant. [Min u.] […
Det är väl högst förväntat. Model 3 är en vanlig sedan med en så kallad fastback-design. iX3 är istället en SUV/Crossover. Således kommer iX3 naturligtivs förbruka mer energi.
https://youtu.be/6RhYY_4Wzls <-- The Price of Gas | The Center for Investigative Reporting
-
mussla
- Teslaägare
- Inlägg: 1434
- Blev medlem: 18 mar 2023 17:00
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Jämför med MY som har samma förbrukning enligt tabellen. Att en bil är betydligt mer effektiv än andra är så klart intressant.SwedishAdvocate skrev: ↑09 okt 2026 23:36På vilket sätt är det intressant?mussla skrev: ↑09 okt 2026 23:13Man kan också kika på Björn Nylands 1000 km körningar.
BMW iX3 50 xDrive: tid 8:50, förbrukning 233 Wh/km
Tesla Model 3 LR RWD Highland: tid 09:10, förbrukning 186 Wh/km
Tesla Model Y Standard: tid 09:15, förbrukning 186 Wh/km
20 minuters skillnad på 1000 km mellan ettan BMW iX3 50 xDrive och Tesla Model 3 är inte särskilt mycket. Att Teslan klarade det på 0,79% av energin som BMW behövde är också intressant. [Min u.] […
Det är väl högst förväntat. Model 3 är en vanlig sedan med en så kallad fastback-design. iX3 är istället en SUV/Crossover. Således kommer iX3 naturligtivs förbruka mer energi.
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 13040
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Ja, kombinationen med väldigt slö laddningen (ännu mycket slöare med en MEB-bil än Tesla) och samtidigt vara rätt slösaktig med elektronerna är ju absolut ingen bra kombination för de flesta, även om OK kanske i ditt use case med barn, eller om det är extremt få gånger om året.iAkita skrev: ↑09 okt 2026 22:33Sen beror upplevelsen av bilens laddning väldigt mycket på hur man använder den. Min Cupra Born har ganska litet batteri, laddar långsamt, och inte sådär jätteimponerande låg förbrukning i motovägsfart+. Skulle jag köra längre än 50-60 mil ensam med den skulle jag uppleva den som väldigt seg i laddningen. Med barn i bilen är laddningen däremot helt adekvat. Men jag förstå verkligen att de som bara vill komma fram snabbt och gärna vill köra 30-40 mil i motorvägsfart mellan laddstoppen uppskattar den nya 800V generationen av elbilar. Det är i princip helt kompromisslöst och ger i princip samma valfrihet som med fossilbilar.martinot skrev: ↑09 okt 2026 21:21Visst beror det väldigt mycket på föraren. Absolut är det så!iAkita skrev: ↑09 okt 2026 20:44Jag håller med Elvis, även om du såklart har helt rätt i att det skiljer väldigt lite mellan bilarna i SECC. Men SECC är inte relevant för vardagslångkörning. Ska man komma i tid på de tider de bästa Teslorna presterar i SECC så krävs det en erfaren och duktig chaufför med is i magen som är beredd att köra ner bilen till under 0% och hoppa mellan laddare. Gör man inte det bli tiderna inte särskilt imponerande, vilket det finns flera exempel på både vad det gäller Model 3 och Model Y. Jämför det med till exempel de Audi A6 som varit med, där man första året förlitade sig helt på bilen inbyggda ruttplanering utan några försök att optimera eller modifiera bilen för att få ner effektiviteten, och ändå hamnade i absoluta toppen. Samma sak i år, där en debutant med samma bil hamnade i toppen.martinot skrev: ↑09 okt 2026 20:18När du efter 18 timmars resa på massvis med mil genom nästa hela landet, till slut kommer in på ~10 min efter den absolut snabbaste bilen, så tror jag inte att det är någon känsla du har. Denna känslan är nog mest på "pappret" eller "spec sheet".
Men det är helt OK. Alla får ju välja bil efter precis vilka som helst parametrar. Det säger jag inget som helst emot. Det har absolut noll betydelse för mig vilken elbil du köper (så länge det är en elbil så drabbas jag iaf. inte av dina avgaser, och det är bra så).
Däremot så jag kan personligen samtidigt inte låta bli att tycka det är en lite ologisk och irrationell suboptimering att tex. välja bort en bil som är 0,65% långsammare än den absolut snabbaste på marknaden, om man jämför tex. Tesla Model 3 emot konkurrenten Mecedes CLA (sedan kan det finnas en massa andra bättre skäl att föredra en CLA framför en M3, och det ifrågasätter jag inte).
SECC premierar dessutom bilar med en hög toppeffekt, medan bilar med plattare laddkurva men betydligt högre genomsnittseffekt mellan säg 10-80% inte är lika framgångsrika. Mina Kia EV6:or var en fröjd på långresa (10-80% på 18 minuter), eftersom jag aldrig behövde sitta i bilen och vänta de där 5-10 minuterna till det skulle ta att ta sig en god bit på vägen. De kan vara så sega de där minuterna när man egentligen bara vill köra vidare.
Tex. tror jag att framför allt BMW iX3, men även vissa modeller som Model Y, underpresterade rätt stort i tävlingen.
Därav att jag enbart jämförde topp 6 av bilarna, då de alla högst troligen framfördes så hyfsat optimalt som deras förare kunde. Sedan inverkade, förutom förarnas skicklighet, säkert slumpen en del rörande ordningen i toppen. Tex. tur/otur med hur man kom fram till rödljus, kolonnkörning vid vägbyggen, laddstrul eller upptagna laddplatser.
Själv brukar jag köra bilarna, oavsett om vår Tesla, BMW, Mini eller pappas Volvo, ner tills runt 10% SoC på långresa när jag når lämplig laddplats - precis som du säger ovan. Så håller med dig även helt här att det är ett mycket mer realistiskt scenario när det inte är en tävling. Men även från 10% så har man en oftast en hyfsat effektiv laddkurva för de flesta bilar.
Men det sagt; kanske man i nästa års tävling kan ha en regel för att 10% är minimum SoC, eller att man (som några från Audi gjorde) endast köra på bilens egna förslagna ruttplanering?
Det tror jag skulle ge tävlingen ett mer realistiskt scenario för hur lång tid det tar för elbil i praktiken (för vanliga människor) att åka från Ystad till Haparanda.
Själv så kör jag ganska många långa och medellånga resor i tjänsten. Även om Tesla fungerar helt utmärkt perfekt för det i praktiken (klarar ändå inte att sträckköra tex. Stockholm-Göteborg, eller Malmö-Stockholm, utan att själv ta en enda kortare paus), så skulle jag absolut tröttna på en MEB-bil.
Det finns inte på kartan för mitt use case där jag kör själv utan småbarn (min dotter som bor hemma, och åker med oss/mig på långresa någon gång, är 19 och hennes pojkvän som också åker med någon gång är 18, så bägge har inte några annorlunda behov än oss föräldrar) med att en Cupra skulle fungera för långresa. Varken för mig själv ensam i tjänsten, eller privat för min familj.
Här håller jag återigen med dig helt och hållet.
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 13040
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Håller med. Det där har i praktiken en väldigt liten betydelse när man räknar på den totala restiden.
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 13040
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Det skiljer lite grand i aero till en M3, men en standard MY RWD är en enormt optimerad och grymt energieffektiv elbil, även för att vara en Tesla. Dels pga. en grymt effektiv och optimerad aero för sin storleksklass och modelltyp (CUV), och dels väldigt lättrullade hjul/däck med 18" Hankook Ion EVO (även om jag personligen ogillar de däcken i körkänsla), och dels så är den elektriska drivlinan ytterligare optimerad inklusive en ny ännu energieffektivare elmotor (effektivare än de i alla andra M3 och MY).
Vikten skiljer till det sämre (MY är klart tyngre än M3, och LFP är de klart tyngsta batterierna i förhållande till sin mindre energimängd), men det har faktiskt en ganska liten betydelse för energiförbrukningen, jämfört med de andra parametrarna (aero, hjulen/däcken och den elektriska drivlinan).
Om man jämfört MY med M3, så är det mer körkänslan som påverkas mest negativt av att bilen är tyngre och lite mer högbyggd, än just energieffektiviteten (den påverkas lite grand också, men inte alls i samma stora grad och utsträckning som man kanske kan tyckas tro).
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
-
AAKEE
- Teslaägare
- Inlägg: 8131
- Blev medlem: 04 nov 2020 20:12
- Ort: Boden
- Referralkod: ts.la/ke18519
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Y RWD har 14.0 i WLTP-förbrukning
3 RWD har 12.2.
WLTP-förbrukningen är inkl laddförluster men de ligger i princip alltid på 11-12%.
Y drar ~ 15% mer i WLTP-testet.
https://www.tesla.com/sv_se/support/power-consumption
Y RWD har frontarea 2.65m2 och Cd 0.23
3 RWD har frontarea 2.22m2 och Cd 0.22
I 100 km/h gör luftmotståndet 80Wh/km för Y RWD men 64Wh/km för 3 RWD.
Det skiljer ~ 16Wh plus förluster i motor/drivlinan mellan 3/Y pga luftmotståndet i 100 km/h i +20C
Vikten skiljer 1981 mot 1847, så 7% på rullmotståndet. 7% på rullmotståndet med endrgieffektiva hjul blir ~2.5Wh/km.
Totalt torde det skilja ~ 18-19 Wh/km i 100km/h om man kör samtidigt under samma förhållanden och ~ 20C.
MSP ’23 Ultra Red/black 21” Arachnid
M3P ’21 Multicoat/black
Mazda Rx3 -73, Audi A5
Mazda Rx3 -73, Audi A5
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 13040
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Bra sammanfattning!AAKEE skrev: ↑10 okt 2026 01:25Y RWD har 14.0 i WLTP-förbrukning
3 RWD har 12.2.
WLTP-förbrukningen är inkl laddförluster men de ligger i princip alltid på 11-12%.
Y drar ~ 15% mer i WLTP-testet.
https://www.tesla.com/sv_se/support/power-consumption
Y RWD har frontarea 2.65m2 och Cd 0.23
3 RWD har frontarea 2.22m2 och Cd 0.22
I 100 km/h gör luftmotståndet 80Wh/km för Y RWD men 64Wh/km för 3 RWD.
Det skiljer ~ 16Wh plus förluster i motor/drivlinan mellan 3/Y pga luftmotståndet i 100 km/h i +20C
Vikten skiljer 1981 mot 1847, så 7% på rullmotståndet. 7% på rullmotståndet med endrgieffektiva hjul blir ~2.5Wh/km.
Totalt torde det skilja ~ 18-19 Wh/km i 100km/h om man kör samtidigt under samma förhållanden och ~ 20C.
+15% är väldigt effektivt i förhållande till sin större storlek och enormt mycket bättre lastutrymme om man jämför med M3 (som är klart mindre och mycket mer svårlastad, även om en betydligt mer körglad bil).
Har du någon liknande motsvarande energisammanfattning och jämförelse med de andra nya, och generellt också extremt energieffektiva, CUV som BMW iX3 och Volvo EX60?
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
-
AAKEE
- Teslaägare
- Inlägg: 8131
- Blev medlem: 04 nov 2020 20:12
- Ort: Boden
- Referralkod: ts.la/ke18519
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Jag har gjort liknande beräkningar på iX3 i den huvudtråden.martinot skrev: ↑10 okt 2026 01:35Bra sammanfattning!AAKEE skrev: ↑10 okt 2026 01:25Y RWD har 14.0 i WLTP-förbrukning
3 RWD har 12.2.
WLTP-förbrukningen är inkl laddförluster men de ligger i princip alltid på 11-12%.
Y drar ~ 15% mer i WLTP-testet.
https://www.tesla.com/sv_se/support/power-consumption
Y RWD har frontarea 2.65m2 och Cd 0.23
3 RWD har frontarea 2.22m2 och Cd 0.22
I 100 km/h gör luftmotståndet 80Wh/km för Y RWD men 64Wh/km för 3 RWD.
Det skiljer ~ 16Wh plus förluster i motor/drivlinan mellan 3/Y pga luftmotståndet i 100 km/h i +20C
Vikten skiljer 1981 mot 1847, så 7% på rullmotståndet. 7% på rullmotståndet med endrgieffektiva hjul blir ~2.5Wh/km.
Totalt torde det skilja ~ 18-19 Wh/km i 100km/h om man kör samtidigt under samma förhållanden och ~ 20C.
+15% är väldigt effektivt i förhållande till sin större storlek och enormt mycket bättre lastutrymme om man jämför med M3 (som är klart mindre och mycket mer svårlastad, även om en betydligt mer körglad bil).
Har du någon liknande motsvarande energisammanfattning och jämförelse med de andra nya, och generellt också extremt energieffektiva, CUV som BMW iX3 och Volvo EX60?
MSP ’23 Ultra Red/black 21” Arachnid
M3P ’21 Multicoat/black
Mazda Rx3 -73, Audi A5
Mazda Rx3 -73, Audi A5
-
martinot
- Teslaägare
- Inlägg: 13040
- Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
- Referralkod: ts.la/martin65735
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Ok. Går det att göra en diff emot ovan?AAKEE skrev: ↑10 okt 2026 07:43Jag har gjort liknande beräkningar på iX3 i den huvudtråden.martinot skrev: ↑10 okt 2026 01:35Bra sammanfattning!AAKEE skrev: ↑10 okt 2026 01:25Y RWD har 14.0 i WLTP-förbrukning
3 RWD har 12.2.
WLTP-förbrukningen är inkl laddförluster men de ligger i princip alltid på 11-12%.
Y drar ~ 15% mer i WLTP-testet.
https://www.tesla.com/sv_se/support/power-consumption
Y RWD har frontarea 2.65m2 och Cd 0.23
3 RWD har frontarea 2.22m2 och Cd 0.22
I 100 km/h gör luftmotståndet 80Wh/km för Y RWD men 64Wh/km för 3 RWD.
Det skiljer ~ 16Wh plus förluster i motor/drivlinan mellan 3/Y pga luftmotståndet i 100 km/h i +20C
Vikten skiljer 1981 mot 1847, så 7% på rullmotståndet. 7% på rullmotståndet med endrgieffektiva hjul blir ~2.5Wh/km.
Totalt torde det skilja ~ 18-19 Wh/km i 100km/h om man kör samtidigt under samma förhållanden och ~ 20C.
+15% är väldigt effektivt i förhållande till sin större storlek och enormt mycket bättre lastutrymme om man jämför med M3 (som är klart mindre och mycket mer svårlastad, även om en betydligt mer körglad bil).
Har du någon liknande motsvarande energisammanfattning och jämförelse med de andra nya, och generellt också extremt energieffektiva, CUV som BMW iX3 och Volvo EX60?
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
-
Bera_n
- Inlägg: 97
- Blev medlem: 01 aug 2023 17:14
- Ort: Lund
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Det snacks mycke på soc med att om bara någon tillverkare skulle komma men en billig, enkel bil utan frills så skulle de sälja som smör.
Tesla är ju just den tillverkaren nu. Enkla avskalade bilar som gör sin grej bra. Lite plumpar på de grundläggande förarstödsystemen men annars enkla att ha att göra med och man slipper bilhandlare och krystade servicebesök.
Tro tusan att de är populära.
Tesla är ju just den tillverkaren nu. Enkla avskalade bilar som gör sin grej bra. Lite plumpar på de grundläggande förarstödsystemen men annars enkla att ha att göra med och man slipper bilhandlare och krystade servicebesök.
Tro tusan att de är populära.
-
Thed75
- Teslaägare
- Inlägg: 393
- Blev medlem: 05 jul 2021 11:38
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Vilket annat ev märke har en relativt stor familjefraktare för 449k med möjlighet till fsd, problemfritt ladd, inga krav på service och smart mjukvara där du kan styra/frågabilen om allt och få svar direkt?
Lite märkligt att det inte säljs fler
Lite märkligt att det inte säljs fler
-
mussla
- Teslaägare
- Inlägg: 1434
- Blev medlem: 18 mar 2023 17:00
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Jag förstår inte att det säljs några andra elbilar än Model Y Standard i prisklassen 450 000 och nedåt. Jag tycker även att de andra Tesla modellerna är prisvärda men Standard sticker ut.
-
Fredrik j
- elbilist
- Inlägg: 13840
- Blev medlem: 06 jun 2019 21:23
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Vad är det du upplever som stenålder med märkesverkstäder idag? Man bokar besöket i appen och det finns på många orter flera alternativ.ErransEgo skrev: ↑07 okt 2026 09:13Har både Tesla och har och haft andra ”fordon”.
Sätter andra fordon i en egen kategori, de är som helhetsupplevelse mycket sämre än Tesla är för mig och min familj.
Mest irriterande med fordonen är; ägandet är tidsödande och krångligt, blir nedstämd och ledsen när jag besöker eller måste ringa tillbaka till stenåldern hos märkesverkstäderna.
Ofta usla appar och usel mjukvara i bilen.
Klart att ett fordon från gamletillverkarna rullar fint och tyst men det räcker inte för mig.
-
AAKEE
- Teslaägare
- Inlägg: 8131
- Blev medlem: 04 nov 2020 20:12
- Ort: Boden
- Referralkod: ts.la/ke18519
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
iX3 neue klasse 50martinot skrev: ↑10 okt 2026 09:30Ok. Går det att göra en diff emot ovan?AAKEE skrev: ↑10 okt 2026 07:43Jag har gjort liknande beräkningar på iX3 i den huvudtråden.martinot skrev: ↑10 okt 2026 01:35Bra sammanfattning!AAKEE skrev: ↑10 okt 2026 01:25Y RWD har 14.0 i WLTP-förbrukning
3 RWD har 12.2.
WLTP-förbrukningen är inkl laddförluster men de ligger i princip alltid på 11-12%.
Y drar ~ 15% mer i WLTP-testet.
https://www.tesla.com/sv_se/support/power-consumption
Y RWD har frontarea 2.65m2 och Cd 0.23
3 RWD har frontarea 2.22m2 och Cd 0.22
I 100 km/h gör luftmotståndet 80Wh/km för Y RWD men 64Wh/km för 3 RWD.
Det skiljer ~ 16Wh plus förluster i motor/drivlinan mellan 3/Y pga luftmotståndet i 100 km/h i +20C
Vikten skiljer 1981 mot 1847, så 7% på rullmotståndet. 7% på rullmotståndet med endrgieffektiva hjul blir ~2.5Wh/km.
Totalt torde det skilja ~ 18-19 Wh/km i 100km/h om man kör samtidigt under samma förhållanden och ~ 20C.
+15% är väldigt effektivt i förhållande till sin större storlek och enormt mycket bättre lastutrymme om man jämför med M3 (som är klart mindre och mycket mer svårlastad, även om en betydligt mer körglad bil).
Har du någon liknande motsvarande energisammanfattning och jämförelse med de andra nya, och generellt också extremt energieffektiva, CUV som BMW iX3 och Volvo EX60?
Frontyta 2.65m2 och Cd 0.24.
Luftmotståndet i 100 för iX3: 83.5Wh/km
Rullmotståndet (bara räknat på viktskillnad med fast rullmotstånd om 6kg/ton, har ingen uppgift på hjulen/däcken): 39 Wh/km
Bil -Rullmotstånd - Luftmotstånd- total
Model 3 - 29Wh/km - 64wh/km - 93 Wh/km
Model Y - 32Wh/km - 80Wh/km - 112 Wh/km
iX3 - 39Wh/km - 83.5Wh/km - 122.5 Wh/km
MSP ’23 Ultra Red/black 21” Arachnid
M3P ’21 Multicoat/black
Mazda Rx3 -73, Audi A5
Mazda Rx3 -73, Audi A5
-
Autonom
- Teslaägare
- Inlägg: 909
- Blev medlem: 03 feb 2026 13:52
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Ni missade poängen, det var bisatsen: Undvik att ladda Teslor på Ionity verkar vara en mer korrekt slutsats, om man läser https://secc.se/secc-2026-jesper-rynemarkmartinot skrev: ↑09 okt 2026 23:58Håller med. Det där har i praktiken en väldigt liten betydelse när man räknar på den totala restiden.
Det var vibbar från svunna tider när saker inte fungerade så bra, med 15 minuter cirkus.
Det var inte laddhasigheten jag syftade på, för 700A vs. 500A ger bara några 10-tals sekunder snabbare laddtid vid väldigt låg SoC och ingen tidsvinst alls om man startar från 20% SoC.
Sedan var slutsatsen från beräkning av laddhastigheten från SECC att med Zeekr 7x (vars laddhastighet någon utmålade som framtiden) så blev laddhastighet räknat i km/h bara 28% högre vid samma antal laddstop (5st) än med en M3, om än dock med extremt optimerad laddning (som till stor del möjliggjordes av precisionen och pålitligheten på räckvidberäkningen, det är få andra som går att lita på så mycket att man vågar köra så man lyckas komma in på -1% SoC i snitt).
Det är ju också så att med en hel del elbilar så kan du inte heller utnyttja så lågt SoC, vilket i praktiken betyder att laddningskurva från 0% inte är relevant eftersom man i praktiken inte vågar köra så lågt, och exempelvis verkar vara fallet för Zeekr 7x som inte verkar inge förtroende vid låga SoC: https://alltomelbil.se/test-sa-beter-si ... -bli-tomt/
På min Highland konstaterar jag också att räckviddsestimaten är nästan att ta som sanning, så om den säger att man kommer fram med 5% (så länge vädret är stabilt) så sitter jag inte och funderar över om det räcker.
-
Autonom
- Teslaägare
- Inlägg: 909
- Blev medlem: 03 feb 2026 13:52
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Här var min analys av Model Y Standard-försäljningen i september (från en annan tråd), 31% av alla privatköpta elbilar var Model Y Standard:
Autonom skrev: ↑03 okt 2026 08:35Tittade på registrerings-statistiken hos car.info för september 2026
Totalt 2388 bilar, därav 2330 Model Y
Long Range AWD: Totalt: 1041, därav privat: 329 (31%), leasing: 538 (52%), företag: 174 (17%)
Long Range RWD: Totalt: 47, därav privat: 12 (26%), leasing: 27 (57%), företag: 8 (17%)
Performance AWD: Totalt: 88, därav privat: 17 (19%), leasing: 57 (65%), företag: 14 (16%)
Standard RWD: Totalt: 1154, därav privat: 928 (80%), leasing: 194 (17%), företag: 32 (3%)
Det sticker verkligen ut att Standard lockar till sig privatkunders surt förvärvade pengar. Det är uppenbarligen många som insett hur prisvärd den är. Om man tittar på alla elbilar inregistrerade under september 2026 så var 3024 av total 15088 bilar privatköpta (20%), därav 928 MY Standard.
Så 31% av alla privatköpta nya elbilar under september var Model Y Standard Range.
Om man sedan jämför med för ett år sedan (totalt MY 1317 -> 2330) så har försäljningen av AWD gått ner en aning (1179 -> 1041), men för privatkunder halverats (680 -> 329) medan den direkta företagsförsäljningen ökat med 2/3-delar (105 -> 174). Hur totala fördelningen privat/företag ser ut för AWD döljs av att leasing (394 -> 538) är både företag och privat, man kan dock anta att majoriteten av leasing för AWD är företag om man jämför med hur det ser ut för standard. Så för företagsmarknaden verkar inte alls ha störts av Standard RWD.
-
Fredrik j
- elbilist
- Inlägg: 13840
- Blev medlem: 06 jun 2019 21:23
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Av vilket märke är dom andra 69% privatköpta elbilarna?Autonom skrev: ↑10 okt 2026 13:58Här var min analys av Model Y Standard-försäljningen i september (från en annan tråd), 31% av alla privatköpta elbilar var Model Y Standard:
Autonom skrev: ↑03 okt 2026 08:35Tittade på registrerings-statistiken hos car.info för september 2026
Totalt 2388 bilar, därav 2330 Model Y
Long Range AWD: Totalt: 1041, därav privat: 329 (31%), leasing: 538 (52%), företag: 174 (17%)
Long Range RWD: Totalt: 47, därav privat: 12 (26%), leasing: 27 (57%), företag: 8 (17%)
Performance AWD: Totalt: 88, därav privat: 17 (19%), leasing: 57 (65%), företag: 14 (16%)
Standard RWD: Totalt: 1154, därav privat: 928 (80%), leasing: 194 (17%), företag: 32 (3%)
Det sticker verkligen ut att Standard lockar till sig privatkunders surt förvärvade pengar. Det är uppenbarligen många som insett hur prisvärd den är. Om man tittar på alla elbilar inregistrerade under september 2026 så var 3024 av total 15088 bilar privatköpta (20%), därav 928 MY Standard.
Så 31% av alla privatköpta nya elbilar under september var Model Y Standard Range.
Om man sedan jämför med för ett år sedan (totalt MY 1317 -> 2330) så har försäljningen av AWD gått ner en aning (1179 -> 1041), men för privatkunder halverats (680 -> 329) medan den direkta företagsförsäljningen ökat med 2/3-delar (105 -> 174). Hur totala fördelningen privat/företag ser ut för AWD döljs av att leasing (394 -> 538) är både företag och privat, man kan dock anta att majoriteten av leasing för AWD är företag om man jämför med hur det ser ut för standard. Så för företagsmarknaden verkar inte alls ha störts av Standard RWD.
-
SwedishAdvocate
- Inlägg: 8790
- Blev medlem: 10 sep 2018 01:56
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Å andra sidan är väl Teslas totala andel av elbilsförsäljningen i Sverige i år ~7%. Tycker det verkar som Tesla fortfarande trycker ut rätt mkt bilar sista månaden varje kvartal.
*Fick sätta i inom parentes. Annars tror forumprogramvaran att det är kod för italic/kursiv trots att det även står september i hakparentesen…
https://youtu.be/6RhYY_4Wzls <-- The Price of Gas | The Center for Investigative Reporting
-
Fredrik j
- elbilist
- Inlägg: 13840
- Blev medlem: 06 jun 2019 21:23
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Ja, det har blivit ännu mer extremt med nästan alla bilar sista månaden i kvartalet. Hittills i oktober har man fått iväg 4 bilar. Troligtvis är det inte för att boosta kvartalssiffrorna utan för att man fokuserar på en marknad åt gången.SwedishAdvocate skrev: ↑10 okt 2026 14:29Å andra sidan är väl Teslas totala andel av elbilsförsäljningen i Sverige i år ~7%. Tycker det verkar som Tesla fortfarande trycker ut rätt mkt bilar sista månaden varje kvartal.
*Fick sätta i inom parentes. Annars tror forumprogramvaran att det är kod för italic/kursiv trots att det även står september i hakparentesen…![]()
-
Elvis2022
- Inlägg: 46
- Blev medlem: 19 apr 2022 21:35
Re: Tesla-ägare är extremt lojala
Model Y rwd har jag provat, typ halva bilen saknas. Med 0 ränta så den värt att köpa men självklart ingenting för de som kör mkt långa körningar.
Som familjebil/ stan bil med 2 resor per år är det ok.
Skulle man plocka bort Tesla bonus och betala marknadsräntan så det verkligen inte bil som är värt att köpa.
Det går inte ens att ställa in stolen på höjden, va fan..