Igenkänning av Tättbebyggt område (upphör)

Här diskuterar vi om Tesla Model S

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
bylund
Teslaägare
Inlägg: 9405
Blev medlem: 11 jun 2014 22:11
Ort: Stockholm

Igenkänning av Tättbebyggt område (upphör)

Inlägg av bylund »

Någon som har sett om hastighetsavläsningen någonsin reagerar på dessa skyltar? Inte så vanliga än i Sverige, men jag har kört lite i Estland på sistone, och där är de väldigt vanliga, och bilen kan då gärna tro att det är 90 genom en by och sedan att det är 50 ett tag efter att man lämnat den.

Det borde kräva lite mer än bara själva hastighetsmärkena, för de innebär ju lite olika i olika länder (90 i Estland, 70 i Sverige och 100 i Tyskland t ex utanför tättbebyggt område). Och sitter det en hastighetsskylt tillsammans med den så gäller ju den hastigheten snarare.

BildBild
Model S 85 byggd okt 2014 | Flerlagersröd | Svart tak | Svart tygklädsel | Teknikpaket med autopilot | Skruvfjädring | Dubbelladdare | Säkerhetspaket | 19"-fälgar | LTE | CCS