Någon som har koll på ifall man har rätt till Supermiljöbilspremie på 20 000 vid köp av en demobil?

Tack på förhand!
Moderator: Redaktion
Fuska? Nä.. onödig kompromiss. Körde en IONIQ electric i helgen och blev väldigt imponerad av fit och finish samt alla funktioner. Vi körde ca 25mil och laddade 2 gånger(var snöstorm och -6 samt att vi sov i bilen 7h under natten så vi förbrukade ca 45% av batteriet på värmen).R2D2 skrev:Känns som att det är bäst att kolla det med bilhandlaren som ni säger i så fall!
KIA Niro Plug-In ser annars ganska lockande ut...
Dock med lite "skäms-kudde" då jag som många andra tycker att plug-in hybrid är lite att fuska, samt att man fortfarande har alla delar etc. till det fossila som måste servas.
Tackar som sagt för svaren!
Självfallet hade jag valt en elbil om jag "kunde". Problematiken ligger i att jag åker en hel del på möten och kan inte då alltid ladda under tiden. Eftersom jag ska använda bilen tills M3 kommer kan det bli jobbigt när det gäller 25-30mil.tehjimos skrev:Fuska? Nä.. onödig kompromiss. Körde en IONIQ electric i helgen och blev väldigt imponerad av fit och finish samt alla funktioner. Vi körde ca 25mil och laddade 2 gånger(var snöstorm och -6 samt att vi sov i bilen 7h under natten så vi förbrukade ca 45% av batteriet på värmen).R2D2 skrev:Känns som att det är bäst att kolla det med bilhandlaren som ni säger i så fall!
KIA Niro Plug-In ser annars ganska lockande ut...
Dock med lite "skäms-kudde" då jag som många andra tycker att plug-in hybrid är lite att fuska, samt att man fortfarande har alla delar etc. till det fossila som måste servas.
Tackar som sagt för svaren!
Jag skulle säga bästa alternativet till Tesla elbilsväg. Bara för litet batteri! men då har du en fulladdning på 25min, så det blir bara fler stopp men något kortare. Kommer ca 14-15mil på en laddning i 110 och snöstorm, värmen på i -6°C.
Det tar lite längre tid än en Plug-in hybrid på långa resor men jag skulle hellre ta en helelektrisk alla dagar i veckan.
IONIQ funkar för långdistansresor inom Sverige(100mil på en dag borde vara görbart)... inget att turnera Europa med däremot...
Det är första ägaren i trafik som får premien, så om de aldrig ställt på den utan kört med saluvagnsskyltar så kan premien fortfarande vara tillgänglig.danni skrev:Premien går till den första ägaren. Om den gått som demobil så är den inregistrerad av en återförsäljare, som då har fått premien. Du får förhandla med dem om huruvida det är något som kan vandra vidare till dig - det finns ju en viss risk att de redan räknat med premien i det pris de satt på bilen.
Tesla har faktiskt som policy att de betalar vidare supermiljöbilspremien på sina demobilar.