"Bullrig med dålig fjädringskomfort"
BETYG: http://www.expressen.se/motor/betyg---s ... la-s-p85d/
Motor : 5 getingar av 5
Körupplevelse : 4
Utrustning : 4
Komfort : 2 "Man sitter skönt i de sportstolar som är standard i P85 D och utrymmena är väl tilltagna i kupé. Men trots att man slipper buller från motorn motsvarar ljudkomforten inte bilens prislapp. Fjädringen är inte heller speciellt bra, stötigt och gungigt på samma gång."
Miljö : 5
Säkerhet : 3 "Fem stjärnor i Euro Ncap är en bra grund att stå på för ett bra betyg här. En del säkerhetssystem fattas dock, till exempel finns inget automatiskt nödbromssystem som griper in när föraren missar ett hinder i stadstrafik. Borde vara standard i en dyr bil."
Design : 2 "Jo, det här är väl en anständig bil som man slipper skämmas för. Men med tanke på prislappen och våldsamma prestanda ser den rätt mesig ut. Ungefär som en Mondeo med stora hjul. Nej, här skulle man önska mer mod från den amerikanska tillverkaren."
Interiör : 4
Ekonomi : 2 "Å ena sidan – 1 069 000 kronor är väldigt mycket pengar för en bil. Å andra sidan – Tesla Model S P85D är en viktig bil som lyckas göra det här med elbilar attraktivt för nya kunder. Och när man väl köpt bilen är milkostnaden lägre än för en fossildriven bil."
Lasta : 3 "Tesla Model S har ett helt okej lastutrymme i bak, och eftersom man inte har någon förbränningsmotor finns utrymme i fram också. Hur stor lastvolymen är meddelar inte Tesla, men det lär räcka till för de flesta behov. Någon dragkrok finns inte i tillvalslistan."
Ja, vad säger man?
