
I ny en exklusiv lång intervju i Evolution Show samtalar jag med Anders Forslund, VD och grundare av världsledande elflygsutvecklaren Heart Aerospace där vi blanda annat pratar om hur 19-sitsiga elflygplan kan skapa nya förbindelser inom Sverige, Norden och inom regionalflyget i USA och på Nya Zealand. Planet Heart ES19 utecklas nu vid Säve-flygplats utanför Göteborg och kommer ha en räckvidd på 400km (plus ca 100 km i reserv) och ska vara certifierat och klart för kommersiell användning redan 2026.
Ett av världens största flygbolag, United Airlines har precis beställt 100 plan och världens största flygbolag inom regionalflyg, Mesa Airlines i USA lika många men även mindre flygbolag på Nya Zeland har redan lagt flera order. Så sent som 1994 hade Mesa Airlines hundratals sträckor inom USA där 19-sitsiga flygplan trafikerade små regionala flygplatser och samhällen. Norge har som mål att bara ha elflyg 2030 och kommer sannolikt beställa många av Heart Aerospace flygplan. Kanske har elflyget en viktig om än liten del i framtidens transportsystem ändå, vad tycker ni?
I del 2, i nästa veckas avsnitt av Evolution Show pratar jag med Anders Forslund om tekniken bakom Heart Aerospace flygplan, så missa inte det!
Allt gott,
Johan