Kabel med microbrytare till dörrhandtag

Här diskuterar vi om Tesla Model S

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
Magicmike
Teslaägare
Inlägg: 61
Blev medlem: 08 dec 2019 18:09
Ort: Söderåkra

Kabel med microbrytare till dörrhandtag

Inlägg av Magicmike »

Hej.
Nu har ännu ett handtag börjat trilskas (vä bak). Har bytt kablage m switchar i framdörrarna med gott resultat så jag undrar om någon vet om någon som knåpar ihop dessa själv eller kanske har fått ett över. Det är alltså kablaget med de två brytarna som jag söker.
Finns på eBay för ca 450 sek plus frakt plus moms och några veckors leveranstid men kanske någon här som vet om ett ”bättre” alternativ. Bilen är en MS 2014.
Mvh
Micke
Användarvisningsbild
rollo
Teslaägare
Inlägg: 103
Blev medlem: 08 aug 2019 22:19

Re: Kabel med microbrytare till dörrhandtag

Inlägg av rollo »

Köpte ett kit av Tesla i Malmö för två år sedan. (Två microbrytare och kugghjul) Kostade ca 400 kr.
P85D 2015-4 fyrsitsig
Användarvisningsbild
Magicmike
Teslaägare
Inlägg: 61
Blev medlem: 08 dec 2019 18:09
Ort: Söderåkra

Re: Kabel med microbrytare till dörrhandtag

Inlägg av Magicmike »

Uppdatering: efter att ha lagt ett serviceärende i appen men fått noll respons efter 4-5 dagar tröttnade jag på Tesla och beställde via e-bay. (Jag meddelade i serviceärendet att jag bara ville beställa delen, inget annat.)
Har inte fått hem delen ännu men förväntad leverans i slutet av juli vilket känns ok. Ingen totalstrejk på dörren ännu. Finns verkligen många varianter på e-bay. Många ligger i samma prisklass men vissa sticker ut lite och marknadsförs som vara av bättre komponentval.

Insåg också att jag kanske borde postat denna tråden i ”köpes” från början.... :?
Mvh
Micke
Skriv svar