En sak är ju att någon alltid måste sitta längst, vilket iofs är lättare/trevligare med en öppning i mitten av andra raden. Men jag satt inte bra i bak trots det, inte så att jag skulle åka långt i alla fall. Hur länge funkar det för barnen?
En annan grej blir ju packning med bakre sätet uppfällt blir ju utrymmet lite mindre. Vi med 3 barn ska ju alltid ha minst ett av sätena bak uppfällt vilket kan göra packningen mer komplicerad. Å andra sidan kan man packa mellan andra radens säten också, vilket kompenserar. Störst problem blir det väl med större föremål om alla åker samtidigt, då är det nödvändigt att fälla sätena längst bak.
Sist och minst

Varför inte 5-sitsigt? Ja, främsta orsaken är att vi vill kunna separera barnen ordentligt. Det blir betydligt mindre tjafs när de sitter en bit ifrån varandra. Med 5 säten måste de sitta brevid varandra precis som nu så då blir bytet lite poänglöst så sett.