Möten med andra teslaägare

Här diskuterar vi om Tesla Model S

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
HelectriC
Teslaägare
Inlägg: 12038
Blev medlem: 10 apr 2015 09:23

Möten med andra teslaägare

Inlägg av HelectriC »

Tänkte dela med mig av en kul incident som hände igår. Vi laddade på Münchberg SC i Tyskland och som vanligt var vi ensamma på hela SC. Men så när jag kom tillbaks från toaletten kom det en annan Model S rullandes, jippie tänkte jag äntligen får jag prata lite Tesla :D det var en P100D folierad i skogsgrön, ganska snygg, lite som British Racing Green som en del Jaguarer har. Den var tyskreggad, så när ägaren hoppade ut, en man på ca 50, sa jag att det var en tuff färg. Han var intresserad av att prata :D Vi pratade lite om hur lite folk det var på tyska SC och han berättade att han bara haft bilen i tre veckor. Tydligen så hade han klarat att få Tesla till att skicka honom en norsk (!) lagerbil. Det trodde inte jag var möjligt, men det går tydligen. EU/icke-EU problematiken och allt. Det roliga med den här mannen, till skillnad mot många andra tyskar som köper Tesla och i sitt land är lite av pionjärer fortfarande pga det låga antalet Tesla totalt sett var att han knappt hade en aning om bilen eller tekniken. Autopilot hade han hört om, men var inte intresserad av att testa (alldeles för mycket att överlåta till tekniken sa han :) ). Han hade tidigare haft en Ferrari och köpte Teslan för att vara snabbare än sina Ferrarivänner, som han uttryckte det :lol: Det verkade faktiskt som det enda som var viktigt var 0-100 och enkelheten i att uppnå snabba tider :shock: Han saknade motorljudet från V12:an (vilket jag iofs kan förstå delvis) men hans fru tyckte det var skönare att åka Tesla. Han visste nästan ingenting om utrustningen eller Tesla som företag, så man kan nog utgå från att han inte var på något forum 8-)
Kul var det iaf att höra hans skäl till att köpa Tesla.
Model 3-24/Polestar 3-24
Tidigare elbilar: Porsche Taycan CT-22/BMW i4 M50-22/Fisker Ocean-23/Model 3-22/Polestar 2 BST-23/Model YP-22/Ioniq 5-22/Polestar 2-21/Jaguar i-Pace-19/Hyundai Kona electric-19/VW eGolf-18/Model S 75D-17/Model S 85-14/VW eGolf-14
Användarvisningsbild
Plutric
Teslaägare
Inlägg: 179
Blev medlem: 30 okt 2016 07:07
Ort: Sölvesborg

Re: Möten med andra teslaägare

Inlägg av Plutric »

+1 på den! Intressant!
Jag kan bara säga som miljövän o teknikintresserad "Alla vägar bär till Rom".
Användarvisningsbild
Challe76a
Teslaägare
Inlägg: 607
Blev medlem: 14 aug 2015 08:32
Ort: Skåne Centrum

Re: Möten med andra teslaägare

Inlägg av Challe76a »

Jag har på vår Europaturné pratat med teslaägare från Holland, Tyskland och från Sverige förstås (troligen någon här på forumet). De som klot bil här nere har dålig koll på det här med laddarnas nummer och bokstäver. Har utbildat och tipsat om hur man ska ställa sig för max effekt. Jag trodde detta fanns i manualen men jag hittar det ingenstans. Nåväl det är ett par laddningar kvar. Blir alltid besviken när det är tomt...lagom är bäst.
Framtiden: Tips emottages
Nu: Cupra Born, MG4 (snart)
Då: VW ID3, Audi E-Tron 55 SB, X90D, P90DL, P85D
Skriv svar