I den här videon delar jag mina erfarenheter och gir några tips .
Jag hoppas att det kan vara till nytta för andra som reser till Frankrike .
PS. Videoen innehållar en referanc til Teslaclubsweden

Moderator: Redaktion
Jag läste någonstans att på den tiden när cigaretter fick filter, då sades det att det var bara att röka på för all skiten sitter filtret,LarsL skrev:Intressant eftersom de många just tar upp skrutt dieslar som ett alternativ till elbilar. Jag hävdar att det inte går att jämföra eftersom komforten är så väsensskild.
Numera har många bilar med partikelfilter några år på nacken och filtret börjar ge sig. Eftersom det är svindyrt att byta skiter många i det och plockar bort filtret istället. Jag har en kollega som gjorde det. Han är till och med stolt över det och tycker att alla andra är dumma. Lite rök gör väl inget liksom.Oktavos skrev:Jag läste någonstans att på den tiden när cigaretter fick filter, då sades det att det var bara att röka på för all skiten sitter filtret,
säg de till alla de som har fått kol och lungorna är helt paj.
Lika skit är det med dieselfordon alla vet hur djävla farligt det är för hälsan och vad gör man då, jo vi hänger på ett partikelfilter
sen håller folk truten för det låter ju bra, precis som cigarett filtret.
Bilindustrin idag är bara skit o fusk och miljön och människor tar massor av stryk.
Glöm inte att bilen är rapparemati skrev:Numera har många bilar med partikelfilter några år på nacken och filtret börjar ge sig. Eftersom det är svindyrt att byta skiter många i det och plockar bort filtret istället. Jag har en kollega som gjorde det. Han är till och med stolt över det och tycker att alla andra är dumma. Lite rök gör väl inget liksom.Oktavos skrev:Jag läste någonstans att på den tiden när cigaretter fick filter, då sades det att det var bara att röka på för all skiten sitter filtret,
säg de till alla de som har fått kol och lungorna är helt paj.
Lika skit är det med dieselfordon alla vet hur djävla farligt det är för hälsan och vad gör man då, jo vi hänger på ett partikelfilter
sen håller folk truten för det låter ju bra, precis som cigarett filtret.
Bilindustrin idag är bara skit o fusk och miljön och människor tar massor av stryk.
Det är precis det argumentet jag får höra hela tiden. Om man vill ha en rapp bil som drar lite så får man väl skaffa en elbil.e5m1r skrev:Glöm inte att bilen är rappare och drar mindre
Tack!fmm1000 skrev:Under en Tesla resa hittade min son en cool funktion i Tesla navigetion som ingen av min bils 4 förare kände till .
Så jag tänkte att jag ville dela den.
Ett tips: istället för skriv [ yt]gtXS2-o_wAA[ /yt] eller använd yt-knappen i editorn så får du YouTube klippen inbäddade i ditt inlägg så här:fmm1000 skrev:I min nya video försöker jag att se om det är möjligt att köra hela natten på autobahn utan laddning .
Jag försökte detta eftersom jag inte villa vakna upp mina passagerare varje 1,5 timmar vid laddning .
I min nye video prøver jeg å se om det er mulig å kjøre hele natten på autobahn uten lading .
Jeg prøvde dette fordi jeg ikke ønskede at mine passasjerer skulle våkne opp hver 1,5 timer ved lading.
MSO skrev:Såg din video med hypermilingen till Hannover. Projected range i all ära, men är inte det smidigaste sättet att beräkna range (komma fram eller ej) att gå på max möjliga snittförbrukning? Dvs 'Typical range' / Distans till målet' * 188. Det använder jag väldigt ofta iaf. Speciellt när det gäller att komma fram så fort som möjligt.
TiborBlomhall skrev:Ett tips: istället för skriv [ yt]gtXS2-o_wAA[ /yt] eller använd yt-knappen i editorn så får du YouTube klippen inbäddade i ditt inlägg så här:fmm1000 skrev:I min nya video försöker jag att se om det är möjligt att köra hela natten på autobahn utan laddning .
Jag försökte detta eftersom jag inte villa vakna upp mina passagerare varje 1,5 timmar vid laddning .
I min nye video prøver jeg å se om det er mulig å kjøre hele natten på autobahn uten lading .
Jeg prøvde dette fordi jeg ikke ønskede at mine passasjerer skulle våkne opp hver 1,5 timer ved lading.
Vad exakt var det för funktion ni inte kände till? Att man kan byta mellan att följa bilen i färdriktningen, följa bilen med norr låst, och visa destinationsvy? Jag trodde alla Tesla-förare var som jag och provade att trycka på varenda knapp i bilen redan första dagen man fick bilenfmm1000 skrev:Under en Tesla resa hittade min son en cool funktion i Tesla navigetion som ingen av min bils 4 förare kände till .
Så jag tänkte att jag ville dela den
Det är däremot inte självklart.e5m1r skrev:Det som kanske inte många känner till ät beräkning av tur retur resa
Kanske inte helt vetenskapligt dockfmm1000 skrev:Ville teste min Teslas rækkevidde op mod en benzinbil med tilsvarende performance, men havde desværre ikke en Aston Martin.
Brugte istedet en Volvo med næsten tilsvarende forbrug som Astonen.
Resultat. En Volvo\Aston Martin bruger fem gange så meget energi.