TiborBlomhall skrev:






Moderator: Redaktion
Jodå, det finns en tråd här någonstans. Tror Centern var starkast, följt av Moderaterna. Väldigt svagt hos Vänstern och Socialdemokraterna. Snälla häng mig inte om jag minns fel.lator skrev:Vi har väl aldrig haft någon direkt omröstning om partitillhörighet men nog kan jag tro att moderaterna har en del sympatisörer. De som vågar avslöja sina sympatier och även arbetsgivare är väl dock från centern och miljöpartiet...? Vi får väl ha ett eget val här i höst ungefär som de brukar ha på skolorna.TiborBlomhall skrev:https://www.aftonbladet.se/bil/a/VRx1vW ... -rostar-pa
"Så avslöjar din bil vad du röstar på
Här är kopplingarna mellan bilmärke och parti:
Tesla – Moderaterna – Miljöpartiet"
Tydligen har de aldrig besökt detta forum
http://teslaclubsweden.se/forum/viewtop ... 29&t=10211Teslaspolen skrev:Jodå, det finns en tråd här någonstans. Tror Centern var starkast, följt av Moderaterna. Väldigt svagt hos Vänstern och Socialdemokraterna. Snälla häng mig inte om jag minns fel.![]()
Tack! Väldigt pilligt att leta fram länkar via mobile. I-landsproblem...Jerker skrev:http://teslaclubsweden.se/forum/viewtop ... 29&t=10211Teslaspolen skrev:Jodå, det finns en tråd här någonstans. Tror Centern var starkast, följt av Moderaterna. Väldigt svagt hos Vänstern och Socialdemokraterna. Snälla häng mig inte om jag minns fel.![]()
Klart det var reportern som skrev fel. Tror du verkligen en sån skarp gubbe tar fel på en sån sak? I så fall är det bara en brain fart. Han har nog sjuk koll.Gustafsson skrev:Fast om man blandar ihop model X och model 3, så har han väääldigt lite koll. Hur ska han då med någon trovärdighet hävda att polestar kommer att bli bättre ? Han lär ju i te veta något om teslas bilar iaf.
Fast det kanske var reportern som sviktade ...
Jag tycker att Volvos bil(ar) är väldigt långt ifrån modernare och fräschare än Model 3, snarare tvärtom. Lång motorhuv, fet grill är väl ungefär så långt ifrån en modern elbilsdesign som man kan komma. Polestar inräknad. Jämför ex med VW's ID koncept.Verdi skrev:Det han angav som skäl var ju att han tycker de har bättre design än Model 3 och att de hittat ett sätt att komma framåt med designen utan att det blir en ful bil som din tonåring skäms för. Dvs att deras bil formmässigt kommer kännas modernare och fräschare än Model 3. Vilket jag också tror. Volvo gör jättefina bilar nu. Mycket tack vare just Ingenlath. Sen kunde han ju inte låta bli att skoja lite om Teslas produktionsproblem också.
Laban skrev:Jag tycker att Volvos bil(ar) är väldigt långt ifrån modernare och fräschare än Model 3, snarare tvärtom. Lång motorhuv, fet grill är väl ungefär så långt ifrån en modern elbilsdesign som man kan komma. Polestar inräknad. Jämför ex med VW's ID koncept.Verdi skrev:Det han angav som skäl var ju att han tycker de har bättre design än Model 3 och att de hittat ett sätt att komma framåt med designen utan att det blir en ful bil som din tonåring skäms för. Dvs att deras bil formmässigt kommer kännas modernare och fräschare än Model 3. Vilket jag också tror. Volvo gör jättefina bilar nu. Mycket tack vare just Ingenlath. Sen kunde han ju inte låta bli att skoja lite om Teslas produktionsproblem också.
Jo jag gillar när man kan skämta om sina konkurrenter och även uttrycka de som sin kollegor på Tesla, då är de inte personligt utan de handlar om vad man tror på och vad man tror blir bästa produkten.Verdi skrev:Klart det var reportern som skrev fel. Tror du verkligen en sån skarp gubbe tar fel på en sån sak? I så fall är det bara en brain fart. Han har nog sjuk koll.Gustafsson skrev:Fast om man blandar ihop model X och model 3, så har han väääldigt lite koll. Hur ska han då med någon trovärdighet hävda att polestar kommer att bli bättre ? Han lär ju i te veta något om teslas bilar iaf.
Fast det kanske var reportern som sviktade ...
Det där med att deras bil ska bli bättre än Tesla är ju en rubrik och inget som han sa rakt ut. Men självklart tror han på sin produkt. Det måste han göra. Det han angav som skäl var ju att han tycker de har bättre design än Model 3 och att de hittat ett sätt att komma framåt med designen utan att det blir en ful bil som din tonåring skäms för. Dvs att deras bil formmässigt kommer kännas modernare och fräschare än Model 3. Vilket jag också tror. Volvo gör jättefina bilar nu. Mycket tack vare just Ingenlath. Sen kunde han ju inte låta bli att skoja lite om Teslas produktionsproblem också.
Samma här. Tror som sagt inte att Tesla ligger dåligt till designmässigt jämfört med Volvos nuvarande bilar, speciellt om vi pratar om yngre generationer. Gammaldags invändigt (knapporgie), gammaldags utvändigt (onödigt lång huv, fet grill). Jag nämnde VW's ID koncept som som jämförelse. Se hur dessa ser ut invändigt -> minimalistiskt.Verdi skrev:Jag vet inte hur Polestar 2 kommer se ut. Baserar min uppfattning på Volvos vanliga bilar.
Mitt ointresse för Volvo avslöjatVerdi skrev:Det är väl klart som fan Thomas Ingenlath har koll. Den killen är riktigt duktig. Han har ju gjort underverk med Volvo. Såna som han borde Tesla rekrytera istället för de där amerikanerna som uppenbarligen har noll koll på kvalitet.
Laban skrev:Samma här. Tror som sagt inte att Tesla ligger dåligt till designmässigt jämfört med Volvos nuvarande bilar, speciellt om vi pratar om yngre generationer. Gammaldags invändigt (knapporgie), gammaldags utvändigt (onödigt lång huv, fet grill). Jag nämnde VW's ID koncept som som jämförelse. Se hur dessa ser ut invändigt -> minimalistiskt.Verdi skrev:Jag vet inte hur Polestar 2 kommer se ut. Baserar min uppfattning på Volvos vanliga bilar.
Pratar vi om äldre generationen , vad sa nu Clarkson om Model X - "it doesn't look like an ordinary SUV, it looks better".
Han har naturligtvis en del poänger, men att raljera om produktionstakten för en bil som ändå är i produktion 2018 och jämföra med en bil som eventuellt ska lanseras två år senare är lite fånigt.oscfor skrev:En annan, uppdaterad version av Polestar-artikeln på webben. Ny, bättre rubrik och X ändrat till 3.
http://www.gp.se/nyheter/ekonomi/polest ... -1.5199909
Precis. Går det att få bättre marknadsföring?Torkel skrev:Men det säger en del om Teslas position att ingen biltillverkare (eller tidning) kan låta bli att förhålla sig till dem.