Fossilbilarna klarar inte avgaskrav.

Här diskuteras andra tekniska frågor

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
Zalman3
Teslaägare
Inlägg: 14855
Blev medlem: 29 mar 2016 18:28
Ort: Umeå

Fossilbilarna klarar inte avgaskrav.

Inlägg av Zalman3 »

Stora saker händer nu i bilbranschen.

För att klara hårdare avgaskrav i Europa, agerar biltillverkarna på olika sätt.

Lämna marknaden
LADA
"Lada lämnar Europa – klarar inte avgaskraven
Om drygt ett och ett halvt år träder de nya hårdare utsläppskraven om 95 gram koldioxid i kraft i Europa. Detta gränsvärde klarar inte ryska Lada att nå och lämnar därför EU-marknaden."
https://teknikensvarld.se/lada-lamnar-e ... gaskraven/

Betala för utsläppsrätter
Fiat Chrysler betalar ca 20 miljarder kr för att få utsläppsrätter från Tesla under 2020. Detta är givetvis inte hållbart och nu vill Fiat Chrysler samarbeta med Renault.
"Tesla (TSLA) is going to get up to $2 billion from Fiat-Chrysler to meet emission standards"
https://electrek.co/2019/05/07/tesla-ts ... standards/

Bli uppköpta
Opel hade gamla fossilmotorer som inte skulle klara nya hårdare miljökrav.
Därför sålde GM Opel till PSA för en billig peng. Men PSA förstod inte riktigt hur smutsiga och värdelösa motorer Opel hade och stämde GM.
För PSA kände sig lurade.
"PSA vill ha tillbaka miljarder från GM efter Opel-köp
PSA Group, som äger varumärkena Peugeot och Citroën, vill att General Motors betalar tillbaka hälften av beloppet som man gav när man köpte Opel för 1,3 miljarder euro, motsvarande 12,9 miljarder kronor."
Bolaget anser att man vilseleddes kring Opels utsläppsstrategi när man köpte företaget i somras, uppger källor till Reuters.
"Sedan dess har PSA tvingats att agera snabbt med att flytta över Opels modeller till sin mer bränsleeffektiva teknik. Detta för att slippa böter när EU fasar in nya begränsningar av koldixoidutsläpp åren 2020-2021.
En insynsperson sade att PSA vill att General Motors betalar tillbaka mellan 600 och 800 miljoner euro. Båda företagen har valt att inte uttala sig om uppgifterna."
https://www.di.se/nyheter/psa-vill-ha-t ... -opel-kop/

Eller så ställer man om till elbilar helt och hållet.
Vilket ingen traditionell fossilbilstillverkare ännu har gjort.
Titanium S75D, svarta NG, svart alcantara, autopilot 2.0, air suspension
Användarvisningsbild
bjelkeman
Teslaägare
Inlägg: 1901
Blev medlem: 02 okt 2015 17:52
Ort: Stockholm
Kontakt:

Re: Fossilbilarna klarar inte avgaskrav.

Inlägg av bjelkeman »

Men PSA förstod inte riktigt hur smutsiga och värdelösa motorer Opel hade och stämde GM. För PSA kände sig lurade.
"PSA vill ha tillbaka miljarder från GM efter Opel-köp
Allt snack om att biljättarna kommer slå ut Tesla så fort de kommer igång med produktionen, har ju visat sig att dröja. ”De kan ju tillverka bilar.”

Men, borde inte PSA som äger flera bilmärken ha koll på vilken fossilmotor teknik de köpt? Om de inte klarar de hur ska de klara elmotor/batteri/programvara-omställningen dårå?

:shock:
Röd Model 3 AWD LR. TSLA investerare. Egen vindkraft via Solivind El Ekonomiska Förening & solpaneler. Tidigare en S75D. Bygger framtidens matproduktion hos Johannas.
Användarvisningsbild
LarsL
Teslaägare
Inlägg: 14721
Blev medlem: 08 nov 2014 19:15
Referralkod: ts.la/lars74032

Re: Fossilbilarna klarar inte avgaskrav.

Inlägg av LarsL »

När de väl inser att de måste ställa om har de inga pengar kvar.
Skriv svar