
Vill ju inte öka på förmånsvärdet mer, tycker att strax över 5000 är vad jag är beredd att lägga (motsvarar V70 som jag hade för ett par år sedan men är dubbelt mot dagens gaspassat)
Velandet gäller om jag skulle skippa MC röd o ta solid svart (kan helt klart leva med det, svart är snyggt också även om jag är svag för röda bilar) + lägga till interiörpaketet istället.
Gör 250 kr/månad extra jmf med nuvarande konfig.
Motivet skulle vara att få elbaklucka, kurvljus och ett svart innertak (vilket är "nödvändigt" estetiskt om man vid byte röd-svart lack byter svart-ljusgrå NXG-stolar) resten är ointressant.
Då kommer vi till frågan: Det är lite luddigt formulerat i beskrivningen av interiör-paketet, det står "Kurvljus av LED-typ". Betyder det att det finns kurvljus som original fast med Xenonlamporna istället, eller finns inte kurvljus alls.
För om det är det senare så känns det väldigt ovärt med 31000 för att inte behöva öppna bakluckan själv, har det på nuvarande bilar o det är bekvämt men inte till vilket pris som helst.
(Ett annat velande är att strunta i MC-röd o ta luftfjädring istället för interiör, men ser inte riktigt att jag behöver det)