Det är väl inte artikelförfattaren som sätter rubriken utan tidningen har rubriksättare som jobbar efter att maximera antalet klick. Så ingen konspiration där.
(2 artiklar i dag = ingen i morgon. Ville inte vänta med den här till i morgon.)
Jag såg den tidigare idag Tibor och släppte den vidare.
Så kanske vi får se om det lugnar sig lite?
Men myndigheten kanske lär sig något av detta?
Man kritiserade idag transportbranschen för för höga hastigheter, blev dock en saklig debatt i Studio ett i P1 AV DET.
Någon mer än jag som läser in Volvo cars som lobbyist bakom transportstyrelsen?
2015?
Ta nu av dig foliehatten....
Personligen tycker jag det är bra, det är ju inte alltid som OTA-uppdateringarna är helt hundrea. Vad händer den dagen som någon programmerare glömt en liten slinga och Tesla pushar ut uppdateringen så att bilen blir osäker?
Det behövs ordentliga valideringar och inte bara oups, det löser vi med nästa OTA om en vecka.
Nu har jag tillräckligt med insyn i transportstyrelsen för att veta att de under flera år har haft som huvudsakliga arbetsmetod att underlätta, förlåt de säger facilitera, för näringen när näringen vill det. Och då menar de nationell näring.
Och de gör inte mycket utan att få påstötning, och då räcker det inte med en känd motorjournalist.
Men visst, kan hålla med dig om att OTA uppdateringar ska vara validerade och kontrollerade före de sänds ut.
Varje artikel verkar säga att Tesla är den enda tillverkaren som uppdaterar mjukvara via internet, är ingen journalist läskunnig eller försöker de inte ens kontrollera fakta innan de skriver artiklarna?
Varje artikel verkar säga att Tesla är den enda tillverkaren som uppdaterar mjukvara via internet, är ingen journalist läskunnig eller försöker de inte ens kontrollera fakta innan de skriver artiklarna?
Nej, det är inte ett krav.
Beställt Model 3 LR AWD den 28/4 2019 - Levererad den 24/5 2019
Beställt Model Y Performance den 12/2 2022 - Levererad den 15/6 2022
"Man kan inte använda sig av media om man ska förstå världen" - Hans Rosling 1948-2017
Transportstyrelsen kommer inte att temporärt förbjuda försäljning av Tesla i Sverige. Ärendet som handlar om ett säkerhetssystem i bilmodellen Model S är nu avslutat hos myndigheten.
I media har framkommit uppgifter om att Transportstyrelsen överväger att tillfälligt förbjuda försäljning av Tesla i Sverige eftersom det har funnits oro för att fordonet har allvarliga trafiksäkerhetsbrister. Sverige kan som medlemsland i EU förbjuda försäljning av ett fordon under sex månader om det finns sådana misstankar. Det är dock inte aktuellt.
– Detta är ett ärende som vi följt under tre år och som vi nu avslutar eftersom vi ser att risken för olyckor med autopilotsystemet minskat, säger Anders Gunneriusson, senior rådgivare på Transportstyrelsen.