Herr X skrev:När vi kom ner till bilen i morse hade den tappat 4km under natten.
Efter lite koppypejst så har vi Herr X:s kommentarer ovan från Gdansk-tråden, men ville inte störa den "bloggen" så jag startar en ny tråd. Är frågan diskuterad tidigare så hänvisa mig gärna till den tråden, jag kanske har letat dåligt.Herr X skrev:När jag kom ner till Beatrice Bengtsson i morse, hade hon förbrukat 8km räckvidd under natten. Hon står i ett varmgarage, men dessvärre finns det inga laddmöjligheter.
Jag undrar helt sonika vad som får Beatrice Bengtsson att ena natten spendera 4km på vägarna och natten därpå 8km. Vad gör hon och varför så olika mycket?
Är 6km snittet på vad valfri Model S gör av med på natten (10 timmar) utan laddningsmöjligheter eller varierar det stort (som i Beatrices fall med 100%)?
Vad händer om man står på t.ex en flygplatsparkering utan laddningsmöjlighet i två veckor? I exemplet ovan så går det 6km/10h och det blir 14,5km/24h vilket ger ca 200km på 14 dgr.