För några veckor sedan befann jag mig i Nice och bokade en Dacia Spring via appen för en dagstur i omgivningarna. Det fanns en hel del bilar att välja på - på bekvämt gångavstånd från hotellet i city.
Mer om Dacia Spring - https://teslaclubsweden.se/dacia-spring ... servrarna/
Det fungerade bra (i princip):
- Jag var tvungen att manuellt ge Android-appen samtliga behörigheter för att bilen skulle fjärrupplåsas via Bluetooth.
- Det var inte lätt att hitta alla spakar och laddkort (för att lossa bilen från laddstolpen) på en helt okänd elbil. En tryckt lathund skulle varit bra.

Om man befinner sig större städer i norra och västra europa så ska man kolla in https://ufodrive.com. Där kan man hyra Teslor och andra bättre bilar enligt hyrbilsvillkor snarare än car-sharing. Fast även där utan köer och pushiga försäkringsförsäljare.