
I dag klockan 13:30 startar årets upplaga av SECC – the Swedish Electric Car Championship från ICA Kvantums parkering på Almelundsvägen 4 i Ystad.
De tävlande elbilarna ska sedan köra 165 mil, från Ystad till Haparanda.
SECC är en klassisk biltävling, först i mål vinner, men är ingen Canonball Run för det. Deltagarna måste följa gällande hastighetsbegränsningar. Vilket gör att det är främst laddstrategin som blir avgörande för seger. Var och hur länge ska man stanna och ladda?
SECC är till hälften tävling, till hälften en happening och till hälften konsumentupplysning. (Ja, många hälften där

SECC är öppet för alla elbilar oavsett märke. I år deltar över 30 elbilar från många olika tillverkare. Och för första gången även en Scania ellastbil!
På grund av att lastbilar har hastighetsrestriktioner kommer den starta kl 13:30. Övriga fordon startar i två olika startgrupper kl 14:00 och 14:30.
De tävlande kommer rapportera sin position och hastighet i realtid så tävlingen ska kunna följas av alla intresserade på tävlingens hemsida secc.se
För varje år går resan allt snabbare. År 2018 tog det 20:51 timmar med en Tesla Model S att köra de 1677 kilometrarna mellan start och mål. I fjol tog det bara 18:04 timmar för vinnaren Edvin Jacobsson med sin Nio ET5.
Det är främst utbyggnaden av Sveriges laddinfrastruktur, med fler och snabbare laddare som gör att resan nu kan göras nästan tre timmar snabbare. Det har kommit ännu fler supersnabba laddare i norra Sverige sedan i fjol – går det att köra ännu snabbare i år?
SECC är en årlig elbilstävling som har anordnats sedan 2016. Läs om tidigare års tävlingar här.
Source: https://teslaclubsweden.se/swedish-elec ... ship-2025/