Kaffekatten skrev: ↑01 sep 2025 22:46
Det är verkligen ett litet gytter detta.
Jag förstår inte hur du får ihop det med sluttiderna i hastighet mellan Palladium och Raven. Det är ju nästan identiska sluthastigheter.
Skulle i så fall indikera istället på likvärdiga effekter om inget annat spökar.
Oklar om du avser mig, eller?
Jag har inte överhuvudtaget hanterat Raven. Men om ni börjar med att
tro att det är 820hk i raven och sedan räknar från det blir det såklart fel.
Utgå istället från Plaiden föreslår jag. Eller räkna in att Raven har en tjänstevikt på 2302kg, dvs 6% mer, vilket tarvar 6% mer effekt i snitt, samt att raven har ungefär samma effekt som Plaid upp till 40mph/65km/h vilket ger ett försprång där. Man anger väl 2.6s till 100km/h ? Men utgår man från Raven måste man
veta vilken maxxeffekt den bilen har, och egentligen effektkurvan också. Utgår man ifrån fantasier i beräkningarna, så kommer man få fantasier som resultat. (inte för att såga någon bils effekt, men så är det rent krasst.
Tittar man på den bilden från Tesla med "The perfect power curve" som jag postade innan så har en 2019 Performance cirka 717hp i diagrammet. Jag vet inte om det är en Raven som avses, men 717*1.014 *0.94 eftersom S LR är 6% lättare blir = 683 hästkrafter.
Kaffekatten skrev: ↑01 sep 2025 22:46När man anger effekt i en bensinbil är det en tillverkare som går ut med effekt i motor och inte på hjulen.
Det borde vara samma för elbilar. En elmotor har mindre förluster än en förbränningsmotor dessutom och dess drivlina.
Nu har du dribblat bort dig själv lite. Elmotorns förluster och förbränningsmotorns förluster har inget med uteffekt att göra, bara hur mycket man måste mata in. 600hk på motoraxeln är 600hk oavsett.
När det gäller växellådan så tror jag du får tänka om litegrann, och faktiskt bevisa det. Elmotorn varvar runt 5000 rpm vid 100km/h och 10.000 rpm vid 200km/h. Det är många drev som roterar fort i olja för att växla ned från motorns 10K rpm. Förlusterna är sannolikt snarlika (sagt av mig som biltrimmare som hunnit med några mätningar på dyno).
Kaffekatten skrev: ↑01 sep 2025 22:46Har inte fått något som indikerar att Teslas angivna effekter på Plaid, AWD, MSP Raven skulle vara kloss an vad Tesla spelar på motorerna.
Jag skulle inte alls bli förvånad om de är högre.
När vi ser effekten ut från batteriet så är det ändå ett faktum. Vore osannolikt motorn bränner upp 10% + i förlust.
Transportstyrelsen har ändrat hur motoreffekter skall anges över åren. Och Tesla dessutom har ändrat detta under samma regler. Därför kan man inte använda de angivna effekterna till något, speciellt inte mellan tidigare och senare bilar.
Som ett exempel har tidiga S Plaid fått betydligt lägre effekt än senare i Sverige, trots att det är exakt samma hårdvara och effekt och prestanda i bilarna.( kommer inte ihåg värdet men avsevärt lägre än 932kW som för min Plaid).
Effekten som skall anges är "maximal effekt för elmotor", vilket av Tesla tolkas som den maximala effekt elmotorn kan leverera, och då inte i den tillämpning som bilen har. Detta eftersom batteriet är den begränsande faktorn i alla Perfomance-Teslor, så att motorn aldrig kommer till sin maximala effekt i bilen.
Man skall även ange maximal effekt för elmotor under 30 minuter, vilket är en spec för vad motorn är rate:ad till för kontinuerlig effekt.
Dessa effekter som specas är på motorerna, och inte på drivhjulen. Möjligen ser Tesla Drive Unit som en enhet och då är det efter växellådan. Men som sagt, den effekten kommer inte bilen att leverera.
Kaffekatten skrev: ↑01 sep 2025 22:46När vi pratar effekt på en fossilbil mäter man på vevaxeln direkt efter motorn vad jag tror. Det är så man specar effekten i en bil. Inte vad som letar sig ner i backen.
På samma vis borde man tänka med en elbil, effekten direkt ut från elmotorerna.
Finns någon standard ECE R85 som skall säga att det till ock med kan vara maximala effekten batteriet kan leverera till motorerna.
Det är denna effekt som jag tror är högre än vad som specas. För alla nyare Model S.
Nej.
Regelverket: (ganska lätt att hitta på transportstyrelsen om man vill läsa. hade bild klar så jag ids inte länka.
Detta är min S, det följer regeln ovan. Jag har data på teslas spec för själva elmotorerna som jag kan plocka fram. Det summerar, hör och häpna, 932kW.
Titta lite på maximal effekt för elmotor under 30 minuter. 357kW under 30 minuter är 178.5kWh, plus alla förluster som uppstår. För att bilen ska lösa det så krävs det ett batteri på > 200kWh. Vilket bilen inte har.
Det vore dessutom intressant att se hur man skulle kunna få ut 932kW, när mina loggar toppar 820-max 830kW batterieffekt. Det är absolut inte möjligt.