Det här med livebloggning var kul, det gör vi om nästa gång också

Moderator: Redaktion
Har du redan fått inbjudan för att få provköra model 3?TiborBlomhall skrev:Hemma nu.
Det här med livebloggning var kul, det gör vi om nästa gång också
Rykten säger att det är på torsdagPontus skrev:Har du redan fått inbjudan för att få provköra model 3?TiborBlomhall skrev:Hemma nu.
Det här med livebloggning var kul, det gör vi om nästa gång också
Vad fick hon 17 tkr i reservation från? 33tkr eller 263 tkr är det som gällt. Inga bilar innan halvårsskiftet till Sverige då alltså om detta stämmer. Skulle inte bli förvånad om det verkligen stämmer heller. Juli-augusti är vad jag har hört om min leverans även ifall jag hoppats juni länge. Hoppet nu ligger på leverans i juli...TiborBlomhall skrev:
Ööööh... Såhär skriver de: "Det spännande är att Tesla nu kan erbjuda en rymlig elbil som på nästan alla sätt klarar att konkurrera med mer traditionella bilar."TiborBlomhall skrev:
Du får se det såhär: Alla dessa journalister har hittils bara skrivit skit om Tesla och Model S. Nu har vissa av dem uppenbarligen ändrat sig och börjar skriva lite positivare artiklar. (Är det verkligen säkert att det inte serverades hummersås idag?) Hursomhelst så måste de ju hålla fast vid det tidigare påståendet att Model S är en skitbil. Annars är de ju inte trovärdiga. Ähmmm...danni skrev:Ööööh... Såhär skriver de: "Det spännande är att Tesla nu kan erbjuda en rymlig elbil som på nästan alla sätt klarar att konkurrera med mer traditionella bilar."TiborBlomhall skrev:
Ooooooookay. Model S, då?
Tja jag tyckte det var ett sällsynt balanserad artikel.ekenman skrev:Härligt att vi fick ta del av din dag.... inte ett dugg avis...![]()
Har den här artikeln diskuterats? http://storytelling.di.se/sjalvkorande-bilar/
Har Håkan något specifikt emot Tesla eller är det bara Hummersås?
Jag kanske inte har koll, men jag inbillar mig att Tesla är en av de stora spelarna på självkörande bilar. Jag åkte hem i en idag i alla fall. Jag har inte sett någon annan bil med Autopilot på gatan, eller har jag bara snöat in på att min bil är den bästa?
(säkert helt fel tråd.... sorry)
Det märktes lite på gänget i Infra City igår att det är väldigt nära med första leveransen nu iafSvenssons skrev:Vad fick hon 17 tkr i reservation från? 33tkr eller 263 tkr är det som gällt. Inga bilar innan halvårsskiftet till Sverige då alltså om detta stämmer. Skulle inte bli förvånad om det verkligen stämmer heller. Juli-augusti är vad jag har hört om min leverans även ifall jag hoppats juni länge. Hoppet nu ligger på leverans i juli...TiborBlomhall skrev:
danni skrev:Ööööh... Såhär skriver de: "Det spännande är att Tesla nu kan erbjuda en rymlig elbil som på nästan alla sätt klarar att konkurrera med mer traditionella bilar."TiborBlomhall skrev:
Ooooooookay. Model S, då?
Ja, det där är nåt konstigt med elbilar. Varför har man inte gett elbilar dragkrok? En elbil lämpar sig alldeles utmärkt att dra släp med. Att endast riktigt starka elbilar med stort batteri lämpar sig för att dra husvagn är en sak, men i vårt långa land finns såååå många små släpkärror, för att inte nämna de tillfällen när man står där på byggmarknaden och ska ha hem långa brädor och man skulle kunna låna en gratis kärra av butiken bara man hade drag. Det är inte fråga om vare sig stora vikter eller långa resor, men det skulle bredda användningsområdet för elbilen dramatiskt och skulle minska behovet av fossilbilar.jonas skrev:Dragkrok
Model S saknar en ytterst viktig detalj ihop med de flesta andra elbilar, DRAGKROK...
Så grymt drag I bilen att det inte behövs drag PÅ bilenJerker skrev:Ja, det där är nåt konstigt med elbilar. Varför har man inte gett elbilar dragkrok? En elbil lämpar sig alldeles utmärkt att dra släp med. Att endast riktigt starka elbilar med stort batteri lämpar sig för att dra husvagn är en sak, men i vårt långa land finns såååå många små släpkärror, för att inte nämna de tillfällen när man står där på byggmarknaden och ska ha hem långa brädor och man skulle kunna låna en gratis kärra av butiken bara man hade drag. Det är inte fråga om vare sig stora vikter eller långa resor, men det skulle bredda användningsområdet för elbilen dramatiskt och skulle minska behovet av fossilbilar.jonas skrev:Dragkrok
Model S saknar en ytterst viktig detalj ihop med de flesta andra elbilar, DRAGKROK...
Är det nån som kan förklara för mig varför elbilar inte har getts drag?!!
Reservationsavgiften om man lägger en beställning nu är 17k. Hon har antagligen inte koll på Signature m.m.Svenssons skrev:Vad fick hon 17 tkr i reservation från? 33tkr eller 263 tkr är det som gällt. Inga bilar innan halvårsskiftet till Sverige då alltså om detta stämmer. Skulle inte bli förvånad om det verkligen stämmer heller. Juli-augusti är vad jag har hört om min leverans även ifall jag hoppats juni länge. Hoppet nu ligger på leverans i juli...TiborBlomhall skrev:
Ptjae, jag tycker fortfarande inte det förändrar det faktum att Model S är en rymlig elbil som på nästan alla sätt klarar att konkurrera med mer traditionella bilar.jonas skrev:danni skrev:Ööööh... Såhär skriver de: "Det spännande är att Tesla nu kan erbjuda en rymlig elbil som på nästan alla sätt klarar att konkurrera med mer traditionella bilar."TiborBlomhall skrev:
Ooooooookay. Model S, då?
Dragkrok
Model S saknar en ytterst viktig detalj ihop med de flesta andra elbilar, DRAGKROK...
Går det ens att lägga en reservation nu? Är det inte beställningar som läggs direkt nu och att handpenningen är på 17k? Reservationen för General Production var tidigare 33k.EricH skrev:Reservationsavgiften om man lägger en beställning nu är 17k. Hon har antagligen inte koll på Signature m.m.Svenssons skrev:Vad fick hon 17 tkr i reservation från? 33tkr eller 263 tkr är det som gällt. Inga bilar innan halvårsskiftet till Sverige då alltså om detta stämmer. Skulle inte bli förvånad om det verkligen stämmer heller. Juli-augusti är vad jag har hört om min leverans även ifall jag hoppats juni länge. Hoppet nu ligger på leverans i juli...TiborBlomhall skrev:
Monark1954 skrev:Angående Lasse Swärds artickel från "Gissa vad jag ska testköra idag".
http://www.dn.se/arkiv/motor/omojligt-u ... la-i-oslo/
Jag har mejlat Lasse Swärd följande:
Hej
Vore tacksam om du riktade din kritik om Teslas testarrangemang till företaget Tesla.
Vi läsare vill hellre läsa om bilen modell X.
Det hade varit kul att du beskrev att detta är den enda elbil som får dra ett fullstort släp.
Du kunde beskrivit lastutrymmet fram, ej vanligt på andra elbilar.
Brukar du fråga Mercedes hur tung deras motor är eller hur tung dieseltanken är, jag läsare vill bara veta tjänstevikten som du redovisar?
Luftfjädring hade även kunnat beskrivas.
Servicekostnaden finns beskriven på Teslas hemsida.
Brukar ni i Stockholm åka iväg med 1 dm is på taken. I Norrland är det förbjudet oavsett bil pga. risken för att is/snö täcker vindrutan vid inbromsning. Isen/snön måste bort oavsett bil.
Tankning av elbil oavsett fabrikat sker normalt när bilen står hemma över natten eller på dagen på jobbet. Ni journalister måste tänka om, man behöver inte åka till en mack. Man åker hem och kopplar in sladden.
Kul att du ändå åkte till Oslo, men fokusera på bilen.
PS Någon av er journalister beskrev tidigare hur trasslig laddningskabeln blir, det är vardag för oss bilister i Norrland. Vi har alltid en motorvärmarkabel att hålla reda på, inget bekymmer. Och du har du läst om en båtjournalist beskriva hur trasslig angöringslinan blir och önskar sig en snabbkoppling mot bryggan? DS.
Jag tycker nog att det var en på det hela mycket positiv artikel. Att Falkdörrarna är en kombination av väldigt coola och hopplösa är väl alla ganska eniga om när man läser vad de som fått sina bilar skriver. Jag har svårt att tro att de kommer tillbaka på andra modeller. Men de kommer göra Model X odödlig. Skulle inte bli förvånad om Model X är en samlarbil om 30 år.Monark1954 skrev:Angående Lasse Swärds artickel från "Gissa vad jag ska testköra idag".
http://www.dn.se/arkiv/motor/omojligt-u ... la-i-oslo/
Nu börjar det också komma klagomål på den enorma framrutan:MartinG skrev:Jag tycker nog att det var en på det hela mycket positiv artikel. Att Falkdörrarna är en kombination av väldigt coola och hopplösa är väl alla ganska eniga om när man läser vad de som fått sina bilar skriver. Jag har svårt att tro att de kommer tillbaka på andra modeller. Men de kommer göra Model X odödlig. Skulle inte bli förvånad om Model X är en samlarbil om 30 år.
Det reagerade jag också på. Vadå 10 års livslängd? Skulle inte batteriet i Model S hålla hela bilens livslängd? Är det ändrat i och med införandet av Model X? Eller håller bilen bara 10 år?Mickep skrev:Det som jag tyckte vad anmärkningsvärt var att de sa att batteriet inte mår bra att laddas på SuC (att det därmed skall göras sällan) samt att livslängden bara var 10 år. Detta enligt representanten som inte ville säga mer än vad som var officiellt.
Ja det är numera 17k i handpenning men jag tror inte att journalisten har koll på skillnaderna...Svenssons skrev:Går det ens att lägga en reservation nu? Är det inte beställningar som läggs direkt nu och att handpenningen är på 17k? Reservationen för General Production var tidigare 33k.EricH skrev:Reservationsavgiften om man lägger en beställning nu är 17k. Hon har antagligen inte koll på Signature m.m.Svenssons skrev:Vad fick hon 17 tkr i reservation från? 33tkr eller 263 tkr är det som gällt. Inga bilar innan halvårsskiftet till Sverige då alltså om detta stämmer. Skulle inte bli förvånad om det verkligen stämmer heller. Juli-augusti är vad jag har hört om min leverans även ifall jag hoppats juni länge. Hoppet nu ligger på leverans i juli...TiborBlomhall skrev: