Zeekr 7X

Här diskuterar vi elektriska fordon från andra tillverkare än Tesla

Moderator: Redaktion

elbilly
Inlägg: 243
Blev medlem: 03 jul 2025 10:56

Re: Zeekr 7X

Inlägg av elbilly »

A76 skrev: 06 dec 2025 21:11
manneson skrev: 06 dec 2025 19:27
Strebern skrev: 06 dec 2025 19:22
manneson skrev: 06 dec 2025 19:11
Strebern skrev: 06 dec 2025 18:45
Hej!

Måste bara göra ett inlägg, och det är att jag kör 7X sedan i våras, och det finns både plus och minus mot Tesla, men även jämförelsevis mot mina andra bilar jag haft.

Om någon är intresserad av att veta vad tusan det egentligen handlar om att köpa en 7x jämfört med annat på marknaden, så ställer jag upp på att hjälpa er. Är ni i Örebrotrakten, hör av er så ordnar jag gärna en provtur och förklarar "Grejen"

Generellt: Väldigt, väldigt mycket för pengarna. Men det haltar så hårt på så många delar, men pga priset är det "alltid" värt det, inga premiummärken som är ens i närheten med liknande funktioner.
Kan säga: Luftfjädring, den sämsta jag haft, bättre än MY, men inte mer. Är som en jänkare. Gaspedalrespons och smidighet i körning, vad är det? =), ge mig en tesla..... Bilstereon, 22 högtalare och 2,1 kw effekt, har aldrig upplevt en sämre stereo sedan min skoda superb med uppgraderad stereo kring 2015, eller vad det var. Min grabbs EPA har bättre ljud....

Jag ger hellre ca 720 000:- än 1,5-2,0 miljoner för en BMW, merca, porsche, och lever med de sämre egenskaperna, men med samma funktioner som dessa 1,5-2 miljonerna.

Har tidigare haft en hel del bilar, ex vis Tesla MY, Touareg V6 TSI med trim, passat GTR med trim, avgasspjäll från ferrita (original rostfritt sportsystem med dubbla pipor och original avgasventiler, som läckte enl ferrita =), Volvo med handbyggt avgassystem av Ferrita inkl trim, m.m., diverse audi, bmw, volvo m.m. i bättre specar och motorer, om någon vill ha referensupplevelser. Kan meddela min stolthet, C70 med ett bättre ljudsystem än Zeekrn, närapå 30 år äldre...
Antar att du jämför med din gamla Y?
Har du provat Juniper? Skulle du idag välja 7X före nya Y?
Har inte provat juniper, men sett till skillnaderna, så nej, jag ser inte den som alternativ
Hade tänkt beställa Juniper, men när den kom, så blev jag så sjukt besviken. Så här i efterhand, så hade den nog funkat bra, sett till alla recensioner och fördelar med tesla, men, skulle inte vilja byta bort min 7x ändå, det är så VÄLDIGT långt till den, sätt dig i den, kläm på inredningen, och det är mer åt porsche/mercedes, och sen är diskussionen över
Prova och återkom. 😉
Har testat Juniper och nu kört 1500 mil med Zeekrn. Skulle valt Zeekrn före Teslan även nu om jag hade behövt välja. Men jag har inte haft ett enda problem med bilen hittills och det som oroar lite är OM jag skulle behöva kontakta Zeekr av någon anledning.

Här kommer lite plus och minus med min 7X
Plus:
Komforten, magiskt långfärdsbil. Massagen i stolarna används långt mycket mer än jag trodde. Och kylan i desamma är otroligt skön på sommaren.
+Inredningskvalitet och byggkvalitet. Inte ett knirr eller knarr någonstans.
+HUD:en. Bästa jag testat!
+Snygg, smaken är som baken men jag tycker den är riktigt snygg. Har pondus när man ser den på vägen.
+Riktigt skinn, inget svettigt veganläder gjort på fossilolja..
+Automatiska dörrarna. Kunde absolut klarat mig utan, och hade nog inte betalat extra för det men det är ren lyx. De funkar klockrent, otroligt imponerad över tekniken som känner av hur mycket de kan öppna.
+Regnsensorn, äntligen bil där det funkar klockrent i 99,9% av tiden.
+Laddningen, vilken laddbest!

Kunde varit bättre:
*Ljudanläggningen, det är väldigt klart och varmt ljud men det saknar tryck i bas och nedre mellanregister. Kommer en uppdatering snart som skall råda bot på det.
*Kalibrering av gasrespons i sportläget. Nu kör jag mest med standardläget vilket funkar bra tycker jag, passar biltypen, men sport är för nervöst och ryckigt.
*Farthållare/Autopilot. Beteendet är lite eget, men konsistent så när man väl förstår hur den beter sig är det relativt lätt att kompensera för det.
*Lastutrymmet. Det är stort bagage men utrymmet under golvet och frunken kunde varit lite större.
*Förbrukningen. Helt ok, trodde det skulle vara betydligt värre men nu i kallare temp drar den en del.
*Stolarna är bekväma men jag hade önskat en sportigare stol.

Minus:
*Spolarna. Vilket skämt! Att köra på en något våt saltblandad körbana är inte kul. Det saknas dessutom sensor för spolarvätskebehållaren..
*Den inbyggda navigatorn har en del konstigheter för sig. Appversionen är bättre men inte perfekt den heller. Här är Tesla bättre.
*Appen och Key Less. Det är kass att behöva låsa och låsa upp bilen via appen. Den är dessutom inte supersnabb på att utföra de kommandon man skickar till den och ibland misslyckas dom.
*Att behöva ställa in strömstyrkan i bilen varje gång man skall ladda på dagen. Den går på max alltid om man inte manuellt väljer annat. Inte så kul nu med tanke på den idiotiska effektavgiften. Här har verkligen Tesla en fördel iom att det går att ställa strömstyrka i appen och att den kommer ihåg inställd strömstyrka på gps-position.


Summa summarum, mycket nöjd med att jag valde 7X framför MY Juniper. Det mesta som är ”dåligt” kan fixad med mjukvara så jag känner att det är lite som Tesla i början, varje ny version gör bilen bättre.

Ja, jag skulle inte välja Tesla om jag vill ha ett komfortlok på motorväg.
Där har den en bit kvar med stolar, styrning, våghållning och hjälpsystem.
Att funkar helt ok men det är inte premium och det är ingen bil man sjunker ned i stolen och bara glider i 4-5 timmar med.
Användarvisningsbild
A76
Teslaägare
Inlägg: 438
Blev medlem: 29 dec 2018 18:16
Ort: Onsala
Referralkod: ts.la/andreas13052

Re: Zeekr 7X

Inlägg av A76 »

mikebike skrev: 08 dec 2025 08:32
DanneLKPG skrev: 08 dec 2025 07:51
Det jag inte gillade med Zeekr 7X är att den har samma usla (enligt mig) implementation av hur "autopilot" fungerar. Behöver man finjustera lite själv (vilket inte är så sällan) så håller bilen emot och till slut så släpper den bara med ett ryck. Ganska hårt ryck också i vissa fall vilket kan vara trafikfarligt om det är en ovan förare. I andra märken så kan man finjutera själv och känna att man forfarande är den som har huvudsakliga kontrollen över bilen. Dessutom så avbryts inte autopiloten av det i andra märken heller utan det är i princip bara Tesla och kinabilarna som envisas med att man ska behöva återaktivera den konstant.
Jag använder nästan aldrig AP, men...
-Avbryts AP när man byter körfält?
-Plingar det vid aktivering och avaktivering?

Fungerar farthållaren bra, d.v.s. håller den vettiga avstånd, spökbromsar den inte och går den att använda i dimma och nederbörd?
Jag har inställt så att AP tillfälligt avbryts när jag blinkar och vill byta körfält. Sen aktiveras den automatiskt igen så fort jag kommit in i det nya körfältet. Funkar klockrent varje gång. Gillar inte automatiskt körfältsbyte för det är betydligt segare än att göra det själv. Dessutom kan man byta till betydligt mindre luckor än om bilen själv skall byta.
Bilen plingar inte när den kopplar in AP igen.


Bilen plingar inte vid inkoppling av AP. Tror inte den plingar vid urkoppling men blev lite osäker nu. Är allergisk mot plinge plong så hade den plingat hade jag nog kommit ihåg det😅

Har inte kört i snörök än så det kan jag inte säga något om men i lätt snö, spöregn och dimma funkar farthållaren/radarn bra. Under 1500 mil har jag haft en enda spökbromsning.

Däremot om solen står lågt rakt framifrån så funkar varken Ap eller farthållaren vilket är väldigt dåligt. Då stängs ALLT av och displayen fylld av överkyssade symboler för diverse hjälpsystem. Denna sista del är tom värre än Tesla men i övrigt tycker jag Ap och farthållare på det stora hela funkar bättre än min tidigare MY. Är den perfekt, nej det finns förbättringspotential men att den skulle vara helt kass som vissa skriver, det upplever jag verkligen inte. Största invändningen är nog att den bromsar själv även om man själv tillfälligt gasar för att komma närmare bilen framför.

Edit: Det är ett pling när man stänger av ACC/LCC. Men ett så beskedligt sådant att jag uppenbarligen inte lagt märke till det. Men rätt skall vara rätt!
Inget pling när man aktiverar ACC/LCC.
Nuvarande:
Tesla M3 Standard Range 2024
Zeekr 7X Privilige 2025
Tidigare:
Tesla MS 70D 2015
Tesla MY LR 2021
roffe_s
elbilist
Inlägg: 1067
Blev medlem: 27 sep 2020 13:13

Re: Zeekr 7X

Inlägg av roffe_s »

Grattis alla 7X-ägare. Ni visste förstås redan detta, men då kan Ni väl glädjas över att även andra uppskattar Er val. T ex juryn i detta test (med Tibor i sällskapet) :)

https://elbilen.se/nyheter/arets-elbil- ... -zeekr-7x/
Zeekr 001 2023
Polestar 2 2021
Användarvisningsbild
TiborBlomhall
Inlägg: 8486
Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/tibor72449

Re: Zeekr 7X

Inlägg av TiborBlomhall »

Javisst röstade jag för Zeekr 7X! :D

Läs mer här: viewtopic.php?t=38315
Jedimind
Inlägg: 39
Blev medlem: 19 maj 2024 20:30

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Jedimind »

Tycker att räckviddstestet vs WLTP säger allt från elbilens test.

CLA - 715km WLTP, får ut 63% av denna (456,7km)
A6 - 615km WLTP, får ut 59% av denna (366km)
7X - 543km WLTP, får ut 75% av denna (409km)

Helt omöjligt att gå på WLTP-siffror då man köper elbil. Känns otroligt skönt att jag gick på 7x, hade jag suttit med en A6 etron hade jag brutit ihop totalt :)
Zeekr 7x Privilege
Användarvisningsbild
TiborBlomhall
Inlägg: 8486
Blev medlem: 04 mar 2014 22:03
Ort: Stockholm
Referralkod: ts.la/tibor72449

Re: Zeekr 7X

Inlägg av TiborBlomhall »

Audi A6 e-Tron kändes som rena ångmaskinen efter Zeekr.

Den svajade som en full anka över vägen med filhållaren på. Kunde inte ens hålla sig innanför linjerna när vägen svängde.
Och 90-talet ringde och ville ha sitt infotainmentsystem tillbaka.
Den varnade tex för lågt däcktryck men kunde inte berätta vilket däck och hur lågt tryck :roll:
Användarvisningsbild
mikebike
Teslaägare
Inlägg: 10624
Blev medlem: 06 okt 2020 12:24
Ort: Solna
Referralkod: ts.la/mikael72656

Re: Zeekr 7X

Inlägg av mikebike »

Volvo har en del bevisa med sin EX60 för att jag skall välja den framför 7X.
Volvo PV 544 Special 1963

Tesla Model Y LR 2022. Midnight Silver.
Användarvisningsbild
Tillsynsmannen
Teslaägare
Inlägg: 131
Blev medlem: 20 feb 2022 15:57
Ort: Stockholm

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Tillsynsmannen »

Även Teknikens värld verkar frälsta av Zeekr 7X. Ur nr 1/2026:
Screenshot_20251228_142356_Readly.jpg
Nu börjar man ju fundera. Ska man säga upp leasingkontraktet på A6:an i förtid och beställa en 7X?
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
backe

Re: Zeekr 7X

Inlägg av backe »

Någon av er som har en 7X som har fått nya uppdateringen?

Vispen74
elbilist
Inlägg: 78
Blev medlem: 07 nov 2021 21:35

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Vispen74 »

Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Användarvisningsbild
slugger75
Teslaägare
Inlägg: 1402
Blev medlem: 17 maj 2019 16:12
Ort: Uppsala
Referralkod: ts.la/per28997

Re: Zeekr 7X

Inlägg av slugger75 »

Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Ja den verkar riktigt nice, utifrån vad jag sett och läst.

Får de bara upp räckvidden på den fyrhjulsdrivna varianten så är den en stark utmanare nästa gång jag byter bil.
Tesla Model Y Long Range AWD, Q2 2022. Dragkrok.
Tesla Model 3 Long Range Rear Wheel Drive med dragkrok, 2019. HW 2.5
eldbollen
Inlägg: 10
Blev medlem: 30 aug 2023 14:31

Re: Zeekr 7X

Inlägg av eldbollen »

Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Får du fram något pris för privatleasing på Privilege-varianten? Förut var det ~10k men nu kommer det inte upp något pris överhuvudtaget. Hade den gått för 7k hade jag slagit till, kändes riktigt fin vid provkörning. Vill inte sitta med risken för andrahandsvärdet dock.
Vispen74
elbilist
Inlägg: 78
Blev medlem: 07 nov 2021 21:35

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Vispen74 »

Man behöver be om offert för övriga varianter än Core. De hamnar i nuläget från 11000 kr/mån tyvärr.

Precis, andrahandsvärdet är en klar osäkerhet, privatleasing är det enda intressanta på grund av det.
Baeckman
Inlägg: 71
Blev medlem: 10 mar 2021 21:50

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Baeckman »

eldbollen skrev: 13 maj 2026 08:47
Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Får du fram något pris för privatleasing på Privilege-varianten? Förut var det ~10k men nu kommer det inte upp något pris överhuvudtaget. Hade den gått för 7k hade jag slagit till, kändes riktigt fin vid provkörning. Vill inte sitta med risken för andrahandsvärdet dock.
Jag säger samma sak. Skulle helst velat ha Long Range. Försökte få offert på en privatleasing med 2000 mil och försäkring. Hörde inget efter att jag frågat via deras formulär på nätet. Hörde inget därifrån på 3-4 veckor. Tog mig in till Stockholm city och fick offert i showroom istället. Jag fick pris på Core på 7650 typ. På long range vill de knappt ge något pris. Skulle vara närmare eller över 10000 i månaden. Helt ointressant då. Nu står jag och velar mellan En 7X Core eller en Xpeng G6. Xpeng landar på 6300 ungefär. Är det värt 1300 i månaden extra för en Zeekr...

Nu funderar jag också på att slanta upp pengar för insatsen på en 7GT Long Range istället. Men jag behöver bil nu. Alla dessa beslut. :?
Användarvisningsbild
mikebike
Teslaägare
Inlägg: 10624
Blev medlem: 06 okt 2020 12:24
Ort: Solna
Referralkod: ts.la/mikael72656

Re: Zeekr 7X

Inlägg av mikebike »

Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Core lär inte komma 30 mil på vintern, snarare mindre än 25. Min Model Y kommer drygt 30 mil på vintern och den har 565 km WLTP mot Cores 480 km.
Volvo PV 544 Special 1963

Tesla Model Y LR 2022. Midnight Silver.
Vispen74
elbilist
Inlägg: 78
Blev medlem: 07 nov 2021 21:35

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Vispen74 »

mikebike skrev:
Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Core lär inte komma 30 mil på vintern, snarare mindre än 25. Min Model Y kommer drygt 30 mil på vintern och den har 565 km WLTP mot Cores 480 km.
Det är vad jag tror med om räckvidden vintertid, men deras "Golden Brick" LFP batteri i Core ska ju vara något extra säger Zeekr själva. Vore bra att ha uppmätta värden från verkligheten, så har man svart på vitt.
manneson
Inlägg: 2217
Blev medlem: 22 sep 2024 12:13

Re: Zeekr 7X

Inlägg av manneson »

Vispen74 skrev: 15 maj 2026 09:56
mikebike skrev:
Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Core lär inte komma 30 mil på vintern, snarare mindre än 25. Min Model Y kommer drygt 30 mil på vintern och den har 565 km WLTP mot Cores 480 km.
Det är vad jag tror med om räckvidden vintertid, men deras "Golden Brick" LFP batteri i Core ska ju vara något extra säger Zeekr själva. Vore bra att ha uppmätta värden från verkligheten, så har man svart på vitt.
Extra vad? Det laddar bra, men det är fortfarande 75kwh vs 100kwh.
När det gäller räckvidd så är batteriets energiinnehåll samt förbrukning det enda som är relevant.
Vispen74
elbilist
Inlägg: 78
Blev medlem: 07 nov 2021 21:35

Re: Zeekr 7X

Inlägg av Vispen74 »

manneson skrev:
Vispen74 skrev: 15 maj 2026 09:56
mikebike skrev:
Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Core lär inte komma 30 mil på vintern, snarare mindre än 25. Min Model Y kommer drygt 30 mil på vintern och den har 565 km WLTP mot Cores 480 km.
Det är vad jag tror med om räckvidden vintertid, men deras "Golden Brick" LFP batteri i Core ska ju vara något extra säger Zeekr själva. Vore bra att ha uppmätta värden från verkligheten, så har man svart på vitt.
Extra vad? Det laddar bra, men det är fortfarande 75kwh vs 100kwh.
När det gäller räckvidd så är batteriets energiinnehåll samt förbrukning det enda som är relevant.
Hur batteriet presterar i kyla är ju frågan i detta fall.
manneson
Inlägg: 2217
Blev medlem: 22 sep 2024 12:13

Re: Zeekr 7X

Inlägg av manneson »

Vispen74 skrev: 16 maj 2026 10:26
manneson skrev:
Vispen74 skrev: 15 maj 2026 09:56
mikebike skrev:
Vispen74 skrev: 13 maj 2026 07:38
Har aldrig velat så mycket mellan två bilar som mellan 7x och Model Y. Synd att endast Core är förmånlig på privatleasing, i synnerhet som det inte finns några vintertester gjorda på bilen sett till sitt relativt lilla batteri. Att den laddar på 10 minuter är ett starkt plus, men kommer man mindre än 30 mil på väg till fjällen på fullt batteri så är det nog mindre intressant ändå.

Gällande komfort så spelar 7X i en annan liga, ett instrumentalister i blickfånget och sedan att man har Android auto, det är de saker som lockar enskilt mest.
Core lär inte komma 30 mil på vintern, snarare mindre än 25. Min Model Y kommer drygt 30 mil på vintern och den har 565 km WLTP mot Cores 480 km.
Det är vad jag tror med om räckvidden vintertid, men deras "Golden Brick" LFP batteri i Core ska ju vara något extra säger Zeekr själva. Vore bra att ha uppmätta värden från verkligheten, så har man svart på vitt.
Extra vad? Det laddar bra, men det är fortfarande 75kwh vs 100kwh.
När det gäller räckvidd så är batteriets energiinnehåll samt förbrukning det enda som är relevant.
Hur batteriet presterar i kyla är ju frågan i detta fall.
Vad menar du? Att man skulle få ut mer kapacitet? Glöm det.