Tesla-ägare är extremt lojala

Här diskuterar vi frågor som berör flera av Teslas produkter.

Moderator: Redaktion

Användarvisningsbild
martinot
Teslaägare
Inlägg: 12987
Blev medlem: 13 maj 2019 19:22
Referralkod: ts.la/martin65735

Tesla-ägare är extremt lojala

Inlägg av martinot »

"OFV har granskat vilka bilmärken norska privatkunder väljer när de köper en ny bil och vilket märke de körde tidigare. Resultatet visar att nästan tre av fyra Teslaägare stannar kvar hos märket. Av de Tesla-ägare som köpt en ny bil hittills under 2026 valde hela 72,8 procent en ny Tesla.

– OFV:s analyser visar att Tesla har en lojalitet som inget annat stort märke är i närheten av, säger Geir Inge Stokke, vd för OFV."


ofv-tesla-1024x556.jpg


"En annan intressant detalj är att Teslas höga kundlojalitet inte betyder att märket enbart säljer bilar till befintliga Teslaägare. Bland de som köpt en ny Tesla under året hade endast 29,6 procent redan en Tesla sedan tidigare.

Det innebär att drygt sju av tio Teslaköpare kommer från andra bilmärken. Fyra av tio nya Teslaköpare hade tidigare en bil från ett europeiskt märke.

Analysen visar på två parallella förändringar på den norska bilmarknaden. Tesla lyckas behålla en mycket stor del av sina befintliga kunder samtidigt som både Tesla och en snabbt växande grupp kinesiska tillverkare fortsätter att plocka kunder från de traditionella bilmärkena."

https://alltomelbil.se/tesla-behaller-s ... esla-igen/
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
NACP has added the Chinese car manufacturer Geely (Volvo, Polestar, Zeeker, Lynk&Co, etc) to the list of international sponsors of the war: https://tinyurl.com/NACP-Geely

Alriks Bilar - Kinas bilindustri kraschar: https://tinyurl.com/Alrik-CCP
Användarvisningsbild
Freez
Teslaägare
Inlägg: 1616
Blev medlem: 26 jan 2023 14:59

Re: Tesla-ägare är extremt lojala

Inlägg av Freez »

Jag är inte förvånad, bilen är fantastisk 😊!
MYP -25
MY RWD -23 (såld)
Användarvisningsbild
A76
Teslaägare
Inlägg: 452
Blev medlem: 29 dec 2018 18:16
Ort: Onsala
Referralkod: ts.la/andreas13052

Re: Tesla-ägare är extremt lojala

Inlägg av A76 »

Freez skrev: ↑07 okt 2026 07:07
Jag är inte förvånad, bilen är fantastisk 😊!
Jag är delvis förvånad. Om du är en långtida Teslaägare har mycket blivit sämre, vissa saker bättre. Men i mycket ligger Tesla inte längre i framkant av utvecklingen. Är du ny elbilsägare kanske Tesla är mer attraktivt än mycket annat, framförallt på pris och att det är ett fungerande ekosystem med laddning tex.

För egen del var det dock aldrig aktuellt att välja en ny Tesla, mycket nöjd med valet av Zeekr 7X. Och då körde jag Tesla i drygt 8 år med både MS och MY.
Nuvarande:
Tesla M3 Standard Range 2024
Zeekr 7X Privilige 2025
Tidigare:
Tesla MS 70D 2015
Tesla MY LR 2021
Användarvisningsbild
nx00
Teslaägare
Inlägg: 195
Blev medlem: 03 aug 2017 08:28

Re: Tesla-ägare är extremt lojala

Inlägg av nx00 »

Objektivt bästa elbilsupplevelsen och haters gonna hate!
M3, ID3, M3P, MY
Användarvisningsbild
Niklas Z
Teslaägare
Inlägg: 3981
Blev medlem: 13 jan 2015 21:59
Ort: Uppsala
Referralkod: ts.la/niklas42449

Re: Tesla-ägare är extremt lojala

Inlägg av Niklas Z »

A76 skrev: ↑07 okt 2026 08:54
Jag är delvis förvånad. Om du är en långtida Teslaägare har mycket blivit sämre, vissa saker bättre. Men i mycket ligger Tesla inte längre i framkant av utvecklingen.
Jag bytte från en M3LR 2020 till en M3LR Highland förra året. Visst finns det några försämringar. T ex har LG-batteriet i den nya bilen sämre laddkurva än Panasonicbatteriet i den gamla, men det vägs mer än väl upp av lägre förbrukning. Sen är fjädringen lite mindre distinkt i den nya bilen, vilket ger något sämre köregenskaper, men annars är den nya bilen bättre.
Jag har provat många konkurrenter och de är sämre, i alla fall utifrån mitt användningssätt och mina prioriteringar. Andra har kanske andra utgångspunkter för sitt bilval. Jag ska testa hur nya BMW i3 är, men provkörningen av nya iX3 gav inte det positiva intryck jag hopats på.
Model 3 LR AWD, 2025, stealth grey med vit inredning.
ErransEgo
Inlägg: 321
Blev medlem: 21 jan 2026 21:26

Re: Tesla-ägare är extremt lojala

Inlägg av ErransEgo »

Har både Tesla och har och haft andra ”fordon”.
Sätter andra fordon i en egen kategori, de är som helhetsupplevelse mycket sämre än Tesla är för mig och min familj.

Mest irriterande med fordonen är; ägandet är tidsödande och krångligt, blir nedstämd och ledsen när jag besöker eller måste ringa tillbaka till stenåldern hos märkesverkstäderna.
Ofta usla appar och usel mjukvara i bilen.

Klart att ett fordon från gamletillverkarna rullar fint och tyst men det räcker inte för mig.