Finns det 3rd party kablar man kan använda? Alternativet är att jag köper en laddbox, som faktiskt bara har 2.5 meters kabel, skulle ju passa perfekt

Sen till den andra frågan, är ju hur man ska göra med adaptrar. Dom är rätt dyra som jag förstod, kan man även där köpa från 3rd party, eller gäller det att köra med Teslas egna?
Vilken/vilka adaptrar ska man ha? Chademo och Typ2 verkar vara de man ska ha, eller har jag uppfattat fel? Hemma använder jag 3-fas, så Schuko-adaptern får ligga i bilen. Men då känns det som att jag vill ha en 3-fas i bilen också, vid behov. Ibland kanske man hamnar i situationer där man måste improvisera, och då vill man ju ha alla alternativ med sig, utan att behöva ta med sig material från garaget.
Lite förvirrad i djungeln, eller är det jag som är förvirrad i onödan?
