Enda nackdelen är att vi inte får behålla den.

Moderator: Redaktion
Jag har AP2 så det är den jag jämför med. Anledningen att jag gav data för AP1 är för att jag har den datan.mati skrev:Vad menar du med låga hastigheter? Jag körde 120 på motorvägen och då fungerare både filassistenten och farthållaren klockrent. Och hela vägen från Götene till Mariestad på E20 skötte den sig exemplariskt. Är inte trafik jam assist nånting annat? Igår körde jag i lite tätare trafik med bilar som korsade vägen och allt möjligt som störde trafikflödet, även kökörning, men även det gick jättebra. Jag tycker inte heller att farthållaren är ryckig. Tvärtom, jag tycker att den är otroligt len och fin. Bättre än i vår Mazda och oceaner bättre än i Teslan. De spelar i olika divisioner, men till fördel för Golfen. Nu jämför jag visserligen med min AP2. Vi har nog olika infallsvinklar skulle jag tro. Om vi köper en e-Golf är jag säker på att jag kommer att ta Golfen isf Teslan för vardagskörning.
Jag skulle utan tvekan kunna tänka mig att ersätta Teslan med en e-Golf. Dock är den lite för klen i bagaget för att vara vår endabil. Och så är ju räckvidden nästan den dubbla i Teslan. Även om jag tror att 25 mil egentligen räcker för våra behov.
Har man full DLA är VWs system riktigt bra. speciellt när den dynamiskt bländar av för enstaka ljuspunkter, bilar.mati skrev:Nu har vi tagit en liten mörkerrunda. Helljuset är inte riktigt på samma nivå som t ex i vår Mazda som har helt galet bra ljus. VW är ju inte direkt känt för världens bästa helljus. Men samtidigt är det såklart bättre än i Teslan, vilket å andra sidan inte är svårt att åstadkomma. Vi körde omkring på små krokiga 70-vägar, lamporna svänger med vägen, dynamiskt kurvljus alltså. Finemang. Helljuset ska också vara dynamiskt, men pga bristande trafik gick det inte att se. Eftersom det gick rätt saka till, max 70km/h stannade förbrukningen runt 1kWh/mil. Otroligt att de har lyckats att göra bilen så effektiv.
Enda nackdelen är att vi inte får behålla den.
Jag hade gärna testat det, men det kom inga bilar vid rätt tillfälle. Lite synd. Men vi skulle ändå inte lägga pengar på denna funktion, jag tror den kostade 2500kr extra. Lite onödigt ändå. Är man van vid fotogenlamporna i en Tesla så är man nästan nöjd med vad som helst. Det får vi tacka EU för. Eller så kan man fråga sig varför de inte sätter in strålkastarspolning i bilarna. Då hade lamporna fått vara bättre.oscfor skrev:Har man full DLA är VWs system riktigt bra. speciellt när den dynamiskt bländar av för enstaka ljuspunkter, bilar.
FIFYmati skrev:Jag brukar sätta på helljus tillsammans med dimmljus. Det blir nästan okej.
Det är väl helt i sin ordning i samband med helljus, så länge man inte kör dimmljus + halvljus. Eller kanske inte. Vet ej.Simon skrev:FIFYmati skrev:Jag brukar sätta på helljus tillsammans med dimmljus. Det blir nästan okej.
Hehe, tror att FIFY i sammanhanget står för "fixed it for you", notera att "det blir mycket bättre" helt plötsligt ersattes med "det blir nästan okey"...mati skrev:Det är väl helt i sin ordning i samband med helljus, så länge man inte kör dimmljus + halvljus. Eller kanske inte. Vet ej.Simon skrev:FIFYmati skrev:Jag brukar sätta på helljus tillsammans med dimmljus. Det blir nästan okej.
Precis så var det. Funkade bra tycker jag.nek0 skrev:VW Lane Assist
Aha, då är det ju bra att Teslas AP är buggfri och väl testad. Som all mjukvara som Tesla producerar.oscfor skrev:Min infallsvinkel är mestadels professionell. På en skala över total funktionalitet för AP1 och VWs autonoma funktioner är VW en 6 och Tesla en 9 på en tiogradig skala. Det är INTE min bedömning utan en vetenskaplig bedömning.
VW system är dessutom fyllt av buggar. ...
Kan du inte ange källa eller länka till den vetenskapliga bedömningen som du lutar dig mot ovan? Det hade varit intressant att läsa.oscfor skrev:Min infallsvinkel är mestadels professionell. På en skala över total funktionalitet för AP1 och VWs autonoma funktioner är VW en 6 och Tesla en 9 på en tiogradig skala. Det är INTE min bedömning utan en vetenskaplig bedömning.
Är det alltså så att du kör en fem år gammal VW och utgår från att det inte skett någon utveckling under de fem åren? Eller missförstår jag?oscfor skrev:Efter att ha kört VW i fem år har jag hyfsad koll på deras grejor. Det mest som skrivs ovan trodde jag folk hade koll på
Tyvärr kan jag inte dela med mig av den rapporten. Den är gjord hos en kund.iAkita skrev:Kan du inte ange källa eller länka till den vetenskapliga bedömningen som du lutar dig mot ovan? Det hade varit intressant att läsa.oscfor skrev:Min infallsvinkel är mestadels professionell. På en skala över total funktionalitet för AP1 och VWs autonoma funktioner är VW en 6 och Tesla en 9 på en tiogradig skala. Det är INTE min bedömning utan en vetenskaplig bedömning.
Är det alltså så att du kör en fem år gammal VW och utgår från att det inte skett någon utveckling under de fem åren? Eller missförstår jag?oscfor skrev:Efter att ha kört VW i fem år har jag hyfsad koll på deras grejor. Det mest som skrivs ovan trodde jag folk hade koll på
JAg har aldrig sagt att det var en 5 år gamla VW. Det var en från årsmodell 2016 (och en från 2017...).Leo skrev:Är ganska stor skillnad på de "bästa" systemen hos VW idag jämfört med hur de var för 5år sen.
Ta fotgängarvarning. Finns tom på Polo som lanseras i dagarna. Där Tesla bytte radar 21/8 för 1 månad sen till Continental som ska klara det så att de först nu får det som jag förstått det.
VW införde Park Assist (parkera själv utan att hålla i ratten) i Touran 2005 ungefär. Lane Assist och adaptiv farhållare kom 2009 i bland annat CC. E-up har haft City Emergency Brake" (Bromsa för stillastående bilar i stadstrafik) sen starten 2011. Fotgängarkrockskydd kom 2014 i Passat osv. Sen har det självklart kommit nya/förfinade generationer av dessa genom åren också. Man är dock dålig på att "lyfta fram" det eftersom "namnet" har varit samma genom pren.
Däremot har det inte kommit samtidigt i alla bilar utan man har fört in det i "nya" bilmodeller (ny hårdvara) allt eftersom. Där Tesla kan uppdatera mjukvaran så att det kommer till äldre bilar (med rätt hårdvara vill säga)
Sen att man programmerat systemen mer "defensivt/försiktigt" gör ofta lite skillnad. Dvs man måste ta i ratten oftare, vissa hastighetsintervall osv.
Fast det blir en väldigt konstig jämförelse och det är det jag opponerar mig mot. Du beskriver VWs Lane Assist och jämför den med AP, trots att det är helt olika system. För oss som har en fungerande version av AP så är den milsvida gånger bättre, klarar fler situationer och med större tillförlitlighet. Dessutom är det en beta-version. Att du inte uppskattar, vill ha den så eller inte vill bedöma den så är självklart helt ok, men det rimmar lite illa när du ställer dem mot varandra. Ungefär som att jag skulle säga att min cykel har lägre elförbrukning än en elbil och därmed är mycket bättre. Ja, för att ta mig till stan på fem minuter så är den mycket bättre, men som transportmedel för mig och min familj är den i det närmaste oanvändbar.mati skrev:Aha, då är det ju bra att Teslas AP är buggfri och väl testad. Som all mjukvara som Tesla producerar.oscfor skrev:Min infallsvinkel är mestadels professionell. På en skala över total funktionalitet för AP1 och VWs autonoma funktioner är VW en 6 och Tesla en 9 på en tiogradig skala. Det är INTE min bedömning utan en vetenskaplig bedömning.
VW system är dessutom fyllt av buggar. ...
Jag kan som sagt bara jämföra med min Tesla för jag har bara den att utgå ifrån. Och då tycker jag att VWs system känns tryggare och är behagligare att använda. Det är min professionella syn på saken. Att Tesla tar tio gånger så mycket betalt för AP2 gör inte saken bättre.