Elsäkerhetsrådets rekommendation är riktad till anläggningsägare och är inget förbud.
Varför tror du man är orolig för elbilen? Det är ju elanläggningen man pratar om.
Moderator: Redaktion
Elsäkerhetsrådets rekommendation är riktad till anläggningsägare och är inget förbud.
Numera är det mycket svårt för skolbarn att få ledigt utanför loven.
Eftersom rekommendation uttryckligen handlar om "laddning"?
Nej det har en betydelse vad du belastar med. Man varnar för ett exempel på användning som har risker om du inte har koll på din elanläggning.fth skrev: ↑11 feb 2025 21:42Eftersom rekommendation uttryckligen handlar om "laddning"?
Menar dom då att det är riskfritt att köra en 2kW-konvektor från Biltema dygnet runt i samma uttag?
Min poäng var egentligen bara samma som den du skriver, det är inte hur man använder uttaget som är problemet, utan kvaliteten på installationen. En anläggning som börjar brinna när man nyttjar den väl inom ramarna för vad den är avsedd för skulle iaf jag inte acceptera.
/fth
Ja, men skit i skidåkningen i vita medelklassgetton och välj att ge barnen en annan horisont. Man kan köra till exempelvis Hamburg över en sportlovsvecka. Finna massor att upptäcka. Vi var där fyra dagar i oktober och bodde här. Toppen!https://reverb.hardrock.com/hamburg/
Alla schuko är godkända för 16A kontinuerlig belastning. Problemet är att inte alla uttag klarar det, särskilt inte gamla, ärgade och slitna uttag särskilt utomhus.Nect skrev: ↑11 feb 2025 20:22Är inte just det som är problemet. Utan att belasta uttaget med 10A under många timmar i följd. Uttagen är bara godkända för 10A under ett fåtal timmar.
Det finns förövrigt helt nya shuckouttag som är provade för just högt effektuttag under längre tid.
https://www.ledgrossisten.se/elmaterial ... nkQAvD_BwE
Finns ju tonåringar som vill åka skidor.Kriper skrev: ↑11 feb 2025 21:59Ja, men skit i skidåkningen i vita medelklassgetton och välj att ge barnen en annan horisont. Man kan köra till exempelvis Hamburg över en sportlovsvecka. Finna massor att upptäcka. Vi var där fyra dagar i oktober och bodde här. Toppen!https://reverb.hardrock.com/hamburg/
Och/eller matningen går genom många kopplingsdosor.RareEarth skrev: ↑11 feb 2025 22:08Alla schuko är godkända för 16A kontinuerlig belastning. Problemet är att inte alla uttag klarar det, särskilt inte gamla, ärgade och slitna uttag särskilt utomhus.Nect skrev: ↑11 feb 2025 20:22Är inte just det som är problemet. Utan att belasta uttaget med 10A under många timmar i följd. Uttagen är bara godkända för 10A under ett fåtal timmar.
Det finns förövrigt helt nya shuckouttag som är provade för just högt effektuttag under längre tid.
https://www.ledgrossisten.se/elmaterial ... nkQAvD_BwE
RareEarth skrev: ↑11 feb 2025 22:08Alla schuko är godkända för 16A kontinuerlig belastning. Problemet är att inte alla uttag klarar det, särskilt inte gamla, ärgade och slitna uttag särskilt utomhus.Nect skrev: ↑11 feb 2025 20:22Är inte just det som är problemet. Utan att belasta uttaget med 10A under många timmar i följd. Uttagen är bara godkända för 10A under ett fåtal timmar.
Det finns förövrigt helt nya shuckouttag som är provade för just högt effektuttag under längre tid.
https://www.ledgrossisten.se/elmaterial ... nkQAvD_BwE
Men varför ska bilen få styra vad man ska göra. Vill man åka skidor så ska man väl få åka skidor. Skolar och livet styr när detta är möjligt. Ja tyvärr visar ju detta är fossil bilen har ett övertag ibland eftersom politikerna inte trycker på.
Det skulle nog hjälpa att bara sprida utcheckningstiden mer, tex så att man får hälften av besökarna att åka hem efter lunch. Vecko-liftkort gäller ofta hemresedagen, så en halvdag i skidbacken utan liftköer eller en lugn morgon innan man skall fara är inte fel. Incheckning åker förstås mer vilket ger förskjutning också på de som skall till fjällen.Lerumsexpressen skrev: ↑12 feb 2025 06:37Som jag skrivit tidigare, olika bytes dagar vore också bra. Enbart att förlägga hälften till lördagen skulle lätta på belastningen på vägar, transporter, bemanning på stugbyar, laddstationer, elsystemet osv.
Sedan 2023 är laddbox också rekommenderat i Norge, Så samma som i Sverige.
Fast det är en helt annan sak och har inte med schukouttagen att göra. Om du har det problemet så spelar det ingen roll ifall det är schukouttag eller laddbox.
Men det är godkänt för 16A kontinuerligt, vilket kan vara det luriga. Men i praktiken klarar alla nya och fräscha schukouttag av välkända märken 16A kontinuerligt utan problem.
Tror vi menar olika. Kontinuerligt innebär 24/7/365. Dvs drift hela tiden. Vilket inget uttag är testat för.
Precis. Har du en laddbox installerad på 70-talet gäller varningen även för att använda den.
Fossilbil är knappast en garanti mot köer. Man kan hamna i köer både på vägen och vid macken under stugbytardagar med fossilbil. Dessutom omöjligt att tanka den vid eller i omedelbar närhet av stugan. Ladda elbilen brukar däremot gå att göra högst ett par hundra meter från stugan enligt min erfarenhet.chaffis75 skrev: ↑12 feb 2025 06:20Men varför ska bilen få styra vad man ska göra. Vill man åka skidor så ska man väl få åka skidor. Skolar och livet styr när detta är möjligt. Ja tyvärr visar ju detta är fossil bilen har ett övertag ibland eftersom politikerna inte trycker på.
Vi kör diesel till fjällen, tyvärr.
Jag tankar innan resan börjar. Sen tankar jag en gång längs vägen i god tid innan tanken ens är halvtom. Därefter räcker dieseln för att komma hem till Skåne igen.Maw skrev: ↑12 feb 2025 11:24Fossilbil är knappast en garanti mot köer. Man kan hamna i köer både på vägen och vid macken under stugbytardagar med fossilbil. Dessutom omöjligt att tanka den vid eller i omedelbar närhet av stugan. Ladda elbilen brukar däremot gå att göra högst ett par hundra meter från stugan enligt min erfarenhet.chaffis75 skrev: ↑12 feb 2025 06:20Men varför ska bilen få styra vad man ska göra. Vill man åka skidor så ska man väl få åka skidor. Skolar och livet styr när detta är möjligt. Ja tyvärr visar ju detta är fossil bilen har ett övertag ibland eftersom politikerna inte trycker på.
Vi kör diesel till fjällen, tyvärr.
Dessutom brukar man få stå i liftköer betydligt mer än bilköer oavsett biltyp om man åker på sportlovet![]()
Håller med. Ser inget problem med att åka elbil till fjällen om man planerar lite men med dieselbilen var det en ickefråga. Brukade tanka fullt hemma och kom hem med bränsle kvar. Vi har bara 50mil till trysil enkel väg.chaffis75 skrev: ↑12 feb 2025 13:05Jag tankar innan resan börjar. Sen tankar jag en gång längs vägen i god tid innan tanken ens är halvtom. Därefter räcker dieseln för att komma hem till Skåne igen.Maw skrev: ↑12 feb 2025 11:24Fossilbil är knappast en garanti mot köer. Man kan hamna i köer både på vägen och vid macken under stugbytardagar med fossilbil. Dessutom omöjligt att tanka den vid eller i omedelbar närhet av stugan. Ladda elbilen brukar däremot gå att göra högst ett par hundra meter från stugan enligt min erfarenhet.chaffis75 skrev: ↑12 feb 2025 06:20Men varför ska bilen få styra vad man ska göra. Vill man åka skidor så ska man väl få åka skidor. Skolar och livet styr när detta är möjligt. Ja tyvärr visar ju detta är fossil bilen har ett övertag ibland eftersom politikerna inte trycker på.
Vi kör diesel till fjällen, tyvärr.
Dessutom brukar man få stå i liftköer betydligt mer än bilköer oavsett biltyp om man åker på sportlovet![]()
Jag gillar också elbil men man ska inte försöka lura sig själv eller något annan att just spcefikt fylla på bränsle är bättre på en elbil, där är fossilbilen överlägsen.
Du har rätt, det är inte testat för drift 24/7/365. Men det är godkänt för det.
Nja, varningen gäller bara schukouttag, inte att det skulle vara ett generellt problem med gamla anläggingar.
Där har du delvis fel. För privata elanläggningar finns inget krav på besiktning. Du har dock ett krav på riskbedömning och dokumenterad fortlöpande kontroll enligt ELSÄK-FS 2022:3. Näringsidkare däremot kan ha krav från sitt försäkringsbolag på återkommande elbesiktning genom elektriska nämnden.Fredrik j skrev: ↑12 feb 2025 11:09Precis. Har du en laddbox installerad på 70-talet gäller varningen även för att använda den.
Det finns inga krav på regelbundna besiktningar av en elanläggning. Det är ägaren av anläggningen som har ansvar för att den är i ordning.
Elsäkerhetsverket varnar anläggningsägare, dvs alla som bor i småhus, att inte använda äldre installationer för att ladda bilen innan man förvissat sig om att anläggningen är felfri.
Ett nyinstallerat schukouttag nära en central kan man utan problem belasta med 10A.
Handlar det om ett 30år gammalt motorvärmaruttag i hyrd fjällstuga bör man nog lyssna på anläggningsägarens åsikt.
Elsäkerhetsverket försöker ju hjälpa anläggningsägarna med riskbedömningen. Det behövs ju ingen kunskap alls för att bli fastighetsägare och ansvarig för en elanläggning. Det vanligaste är ju att en kontroll initieras av ett problem.Oscar11 skrev: ↑12 feb 2025 13:58Där har du delvis fel. För privata elanläggningar finns inget krav på besiktning. Du har dock ett krav på riskbedömning och dokumenterad fortlöpande kontroll enligt ELSÄK-FS 2022:3. Näringsidkare däremot kan ha krav från sitt försäkringsbolag på återkommande elbesiktning genom elektriska nämnden.Fredrik j skrev: ↑12 feb 2025 11:09Precis. Har du en laddbox installerad på 70-talet gäller varningen även för att använda den.
Det finns inga krav på regelbundna besiktningar av en elanläggning. Det är ägaren av anläggningen som har ansvar för att den är i ordning.
Elsäkerhetsverket varnar anläggningsägare, dvs alla som bor i småhus, att inte använda äldre installationer för att ladda bilen innan man förvissat sig om att anläggningen är felfri.
Ett nyinstallerat schukouttag nära en central kan man utan problem belasta med 10A.
Handlar det om ett 30år gammalt motorvärmaruttag i hyrd fjällstuga bör man nog lyssna på anläggningsägarens åsikt.
Nej, varningen gäller inte bara schukouttag. Faktum är att man inte avråder från att ladda i schuko om man bara begränsar laddströmmen till 8-10A och har besiktat sin anläggning.