Visste du att runt om i landet står Tesla bilar utplacerade, redo för provkörning? Utan att du behöver besöka en bilfirma full med påflugna bilförsäljare.
I Gävle, Norrköping, Helsingborg, Stockholm, Sundsvall, Umeå, Uppsala, Västerås – och från och med i dag även i Växjö, Halmstad och Karlstad kan du boka provkörning av Tesla Model 3 och Y online. Tesla har idag kraftigt utökat deras Self-Serve Test Drive program i Sverige.
Det är väldigt enkelt att boka en provkörning, man gör det själv online på Teslas hemsida. Väljer bilmodell, tid och plats. Installerar Tesla appen på sin mobil. Tar foto på sitt körkort.
Sedan får man ett e-postmeddelande med information om hur allt går till och kontaktas av Tesla för att bekräfta 30-minutersprovkörningen och svara på eventuella frågor.
Dagen före provkörningen guidas man via Tesla-appen hur man hittar, låser upp och startar fordonet. Väl på plats i bilen visas en genomgång av provkörningen på bilens pekskärm för att hjälpa föraren att justera inställningarna i bilen efter preferens.
När som helst under provkörningen kan föraren kontakta en Tesla-rådgivare på telefon via Tesla-appen för att ställa frågor. I slutet av provkörningen parkeras bilen där den hämtades och föraren låser bilen med Tesla-appen. Det är lika enkelt som det låter.
Tesla började med självständiga provkörningar under pandemin, där kunden slapp träffa personal, och har vidareutvecklat konceptet sedan dess.
Teslas Self-Serve Test Drive använder teknik för att eliminera den typiska administrationen som är förknippad med att provköra en ny bil. Fokus skiftas istället till det kunden efterfrågar att uppleva: att få provköra bilen och i sin egen takt utforska funktionerna. Utan att behöva träffa sliskiga bilförsäljare.
Läs mer på Teslas hemsida
Pingback: Tesla fortsätter bygga om sina Supercharger stationer – Tesla Club Sweden