Fälglås till Tesla

SnoddaHjul

Några av våra medlemmar har tyvärr råkat ut för hjulstölder. Det är inte kul att mötas av ovan syn när man går ut till bilen. Att ha blivit av med sina dyra fälgar är nästan minsta problemet. Bilens batteripack eller underrede kan skadas när tjuvarna pallar upp bilen vilket kan leda till mycket kostsamma reparationer. Bilen är dessutom totalt oanvändbar tills du har fått hem och monterat nya fälgar och hjul på den. Har du haft inbrott i bilen kan du i alla fall tejpa för krossade rutan och åka iväg utan att behöva oroa dig för permanenta skador på batteripacket. Stulna fälgar är något mycket värre.

RimgardLåsbultar skyddar tyvärr inte särskilt mycket. Biltjuvar har huvudnycklar och specialverktyg som utan större problem kan skruva loss även låsbultar.

Svenska företaget Rimgard har dock kommit på en unik lösning på problemet: tjuven kan ju inte skruva loss dina hjulbultar om han inte kommer åt dem!

Mitt i hjulnavet stoppar de ett fälglås som täcker hjulbultarna. För att kunna komma åt bultarna måste man först låsa upp det borr- och dyrk-säkrade Assa Abloy låscylindern mitt i fälglåset (bakom mittemblemet).

Nycklarna är unika för varje kund, det finns inga huvudnycklar. Fälglåsen är kvalitetstestade av TÜV, säkerhetstestade av RISE (tidigare Statens Provningsanstalt), prestandatestade av Thatcham Research.

Rimgard erbjuder sina fälglås till flera olika premiumbilmärken. Nu har de tagit fram varianter som passar Teslas fälgar också.

Låsen passar de flesta av Teslas originalfälgar, man väljer fälgtyp på Rimgards beställningssida. De kostar 4990 kronor och finns i svart och silver färg. En ganska billig försäkring mot stulna fälgar. Apropå försäkring står Rimgard för självrisken ifall någon mot förmodan ändå skulle lyckas stjäla dina fälgar.

Rimgards fälglås är kompatibilitetssäkrade med Teslas originalfälgar. Fälgarna Slipstream 19” och Twin Turbine passar inte nuvarande version av låsen men lösning kommer i januari. 18″ Aero fälgen passar men utan den utanpåliggande Aeroskivan.

Så här installeras fälglåset:

Vill du slippa oroa dig för stulna fälgar och skadad underrede på din Tesla kan fälglås vara en bra lösning. Du kan beställa dem via Rimgards hemsida – eller delta i vår tävling där du kan vinna ett set helt gratis!

Bookmark the permalink.
 • Jerker

  Man får utgå ifrån att 18”-fälgarna till 3:an inte är stöldbegärliga? ;-)

  • https://teslaclubsweden.se Tibor Blomhäll

   Från Rimgards hemsida: “Rimgard till 18-tum Aero: Rimgard passar fälgen, men inte tillsammans med den utanpåliggande Aeroskivan. Om du vill beställa till Aero, välj 19″ sport och lämna en kommentar i kundkorgen.”

   • Jerker

    OK, tack!

 • Andreas Andersson

  Skulle vara kul att se “LockPickingLawyer”, ge sig på det dyrksäkrade låset. :-)
  https://www.youtube.com/channel/UCm9K6rby98W8JigLoZOh6FQ