Det säljs färre elbilar i Sverige nu. Enligt bilswedens siffror har det levererats 1627 rena elbilar Januari-Augusti i år mot 2047 samma period 2015. Är elbilens saga över? Kommer de förpassas i samma kyrkogård som etanolbilar? Vad är det som ligger bakom nedgången?
Flera olika faktorer som samverkar olyckligt just nu:
Dollarpriset
Dollarpriset påverkar framför allt Tesla Motors, som justerar sina priser ungefär varje kvartal efter rådande dollarkurs. Beställde du en Tesla Model S i slutet av 2014 fick du betala från 648,500 kronor för instegsmodellen S60. Ett drygt år senare kostade samma modell från 748,600 kronor – en höjning på över 100,000 kronor. Toppmodellernas pris har höjts ännu mer. Naturligtvis medför höjda priser färre kunder.
Inga nya modeller
Senaste helt nya elbilen på svenska marknaden var väl Kia Soul i slutet av 2014. Sedan dess har det inte hänt mycket förrän Tesla Model X nu börjar levereras. Vissa modeller kom med större batterier, men inga nya bilmodeller att köpsuget kasta sig över.
Många nya laddhybrider
Däremot har det kommit många spännande nya laddhybrider, mer kapabla än sina föregångare. Gamla ettan Mitsubishi Outlander har blivit rejält nerputtad från tronen av nya laddherren på täppan Volkswagen Passat GTE. Den är i gott sällskap av många andra nya laddhybrider som har nått marknaden. För gemene man känns det mer tryggt att köpa en laddhybrid än en ren elbil. Helt OK egentligen, ty laddhybrider är inkörsporten till tyngre missbruk: efter en stund med laddhybrid inser man hur bättre elmotorn är som drivlina och hur lite man egentligen använder bensinmotorn.
Begagnade elbilar
Det har börjat dyka upp massor med begagnade elbilar från kommuner och företag som var bland de första att skaffa nymodigheten elbil när det begav sig för fem år sedan. En tre-fyra år gammal elbil för 150,000 kronor är mer lockande att köpa än en ny för 350,000. Förut hade du inte det valet – ville du ha ett elbil fanns inget annat val än att köpa en ny. Företag som Nissan hade dessutom extra förmånliga erbjudanden på nya elbilar, sådana erbjudanden har de inte längre.
Tesla Model 3 och Chevrolet Bolt
Väldigt många som vill köpa en elbil dröjer med sitt köp nu. Varför köpa en ganska så begränsad elbil idag (av modeller som börjar bli åldersstigna) när man kan köpa ett riktigt-riktigt bra elbil för samma pris nästa år?
Man behåller hellre sin nuvarande bil nåt år till än att slå till idag. Förutom Chevrolet och Tesla som redan avslöjat sina kommande modeller förväntas även Nissan och Volkswagen komma med rejält bättre elbilar om något år. Privatpersoner har då svårt att motivera ett bilköp redan nu, av dagens föråldrade underlägsna modeller.
På grund av alla dessa faktorer tillsammans kan vi nog se fram emot en dyster höst och se svaga siffror även nästa år. Vissa kommer ta det som tecken för elbilens misslyckande. Men då kommer de bli rejält förvånade när nästa generations elbilar når bilförsäljarna!
TCS ett år sedan: Estlands nationella snabbladdarnät kostade…
Vårt grannland Estland har ett heltäckande nationellt snabbladdarnät. För ett år sedan undersökte vi hur mycket pengar det kostade landet Estland att skaffa de 165 snabbladdarna. Summan är minst sagt förvånande.