Model S prishöjd – igen

Pris151130

Tesla Motors har höjt priserna på Model S igår med knappa 2%. En Tesla Model S 70D som kostade från 851,000 kostar nu från 867,000 kronor – en höjning med 16,000 kronor. Model S 85D höjdes med 19,000 till 978,000 kronor och P85D höjdes med 24,000 till 1,195,000 kronor. Billigaste instegsversionens pris har höjts från 798,000 kronor till 813,000 kronor.

Tillbehören kostar ungefär som förut, med undantag för 19 tums Nokian vinterhjulen som chockhöjdes från 29,000 kronor till 45,000 kronor :shock: För endast 5,000 kronor mer kan du istället få 21-tums vinterhjul… eller spara pengar genom att köpa 19-tums Pirelli Sottozero för 29,000 kronor.

Den lilla pippifågeln som brukat kvittrat till oss på Tesla Club Sweden inför prishöjningar förut var ovanligt tyst den här gången, så vi kunde inte gå ut med nån förvarning. Vissa av våra medlemmar hade dock snappat upp antydningar om kommande prishöjningar, som de delat med sig på vårt forum. Det kan löna sig att besöka den ofta!

Dollarkurs

Prisökningarna beror som vanligt på starka dollarkursen. Bilarnas pris i USA har inte ändrats. Tittar vi på prisnivåerna i ett historiskt perspektiv kostade en Tesla Model S 85 i November 2013 från 720,950 kronor. Dagens Tesla Model S 85 kostar från 924,000 kronor (fast den har automatisk nödbromsning, DAB-radio och andra finesser som 2013 års Tesla saknade, så jämförelsen haltar). Tesla Model S pris har alltså gått upp med 28% under de 2 åren den har varit till salu i Sverige. Fast inte undra på det, då dollarkursen har gått upp med 33% under samma period! (6:50 i November 2013 mot dagens 8:70) Ett amerikanskt företag som tillverkar sina produkter i USA vill ha betalt i dollar – som vi i Europa mindre och mindre har råd med.

Dollarn verkar ha stabiliserat sig kring 8:20-8:60 senaste halvåret. Ifall den nivån kommer hålla i sig eller inte kan andra spekulera i. Ifall Tesla Motors anser sig ha “hunnit ikapp” dollarkursen nu, eller om fler framtida höjningar är att vänta vet vi heller inte. Skulle dock kronan stärkas mot dollarn kan vi se fram emot sänkta priser i framtiden. Tesla Motors har på exakt samma sätt de höjt priserna även sänkt dem i de länder där dollarkursen har sjunkit. När tex schweizerfrancen stärktes mot dollarn justerade Tesla Motors ner sina priser där efter några månader. Vill du ha en billigare Tesla Model S ska du alltså hoppas på sänkt dollarkurs!

 


TCS ett år sedan: Miljöel i Superchargrarna

För ett år sedan kunde vi berätta att det är Skellefteå Kraft och Svekraft som levererar el till Supercharger snabbladdstationerna i Sverige. Elen de levererar till stolparna är miljömärkt, från förnybara källor. Framför allt vattenkraft, men även en betydande del vindkraft.

Vi stack även ut hakan och hävdade att hela Sverige -hela, även norra- är Superchargad. Alla svenska städer går att nå med en Tesla Model S.

 

 

Tagged , , . Bookmark the permalink.
--- Stöd dessa sidor med en donation ---
--- Min referralkod: tibor72449 ---
--- Köp mina böcker ---
 • Top 12

  Ser inte att det är några prishöjningar på däck och fälg ?
  23.000kr för Pirelli
  29.000kr för Nokia

 • elishamhubbard

  It will both open your eyes and disgust you.

 • elishamhubbard

  The entire Clinton Family, including Chelsea and her husband, are a criminal organization.

 • elishamhubbard

  and how is that different from trump or any other candidate?

 • elishamhubbard

  Trump ? If he was laundering money, we would have found out about by now, he is sooo sweeky clean, that is why the rest of the Political criminals hate him……he can’t be bought, so don’t be such an idiot, Trump is our only hope……

 • elishamhubbard

  Oh how foolish you are…and you’re the idiot for thinking he can’t be bought and he is our ONLY hope!!!