Elbilen ID.3 sålde mest i december – BilSweden tiger som muren

VW_ID3

Sveriges mest sålda bil december 2020 var elbilen Volkswagen ID.3 med 2564 nyregistrerade exemplar. Att jämföra med Volvo V60 som annars brukar vara ständiga ettan men som nu fick nöja sig med andraplatsen, med 1804 nyregistreringar.

Det är första gången någonsin en elbil är den mest sålda bilmodellen i Sverige!

Vi rapporterade om det redan den 1:a januari.

Så man skulle tro att BilSweden, som är den svenska branschorganisationen för bilbranschen också skulle rapportera om det i deras sedvanliga månadsrapport som kom ut idag.

Men nej. Helt tyst. Inte ett ord om att för första gången någonsin är det en elbil som toppar deras försäljningslista!

Siffrorna är där, djupt begravda i deras statistik, men inga uttalanden eller ens ett omnämnande.

Vi mejlade BilSwedens VD Mattias Bergman och frågade vad detta beror på. Snabbt svarade han:

I våra pressmeddelande som nämner vi inte varken varumärken eller modeller. Vi har gjort ett undantag som var när Model 3 kom till Sverige och första leveransen gjorde att laddbara sköt i höjden och inte gick att förklara utan att nämna att det var en ny modell.

Jag håller med om att det är en stor nyhet att ID3 var den mest sålda i december, men våra medlemmar har efter att vi lyfte TM3 en gång sagt att vi ska hålla varumärken och modeller utanför pressmeddelandet.

Som branschorganisation så gör vi som medlemmar vill att vi ska göra

Enligt honom är det alltså deras medlemmar, svenska bilbranschen med biltillverkare och återförsäljare som tydligen inte vill att folk ska få reda på att en elbil toppar försäljningslistan. För de kunde ju ha skrivit “en elbil” utan att nämna en specifik modell.

Leveranserna av laddbara bilar sköt i höjden nu i december mycket mer än vad de gjorde i mars 2019 men BilSweden vågade tydligen inte längre förklara plötsliga uppgången. De fick nog ordentligt med påbassning från sina medlemmar förra gången de vågade nämna en elbil…

Att de inte nämner bilmodeller är dessutom en lite konstig bortförklaring då i månadsrapporten så står det citat:

Tätplatsen bland personbilsregistreringarna under året intogs av: Volvo S/V60 med 18 567 registreringar (förra året 23 179) följd av Volvo XC60 12 291 (13 091), Volvo XC40 10 293 (7 600), VW Golf 9 856 (14 223), VW Passat 9 792 (8 908), Volvo S/V90 9 092 (14 715), Kia Niro 8 790 (7 887), Kia Ceed 6 845 (6 242), Toyota Rav 4 6 796 (4 766) och VW Tiguan 6 575 (11 666).

En liknande lista för december månad saknas dock. Den skulle ju ha blivit alldeles för känslig för medlemmarna. :roll:

Läs vår artikel Sveriges mest sålda bil är en elbil!

Bookmark the permalink.
 • Mocke

  Håller med. Det intressanta var inte att det var en speciell model (det kunde likväl vara tesla kia hyndai osv) men nu var det Vw id.3. Det man borde kommunicera var att det var en elbil (utan att nämna märke/modell) och att det tyder på något tendens i samhället. (sedan skulle man göra en uppföljning ett halvår senare).
  Men att det var en elbil (även om det enbart skulle vara i dec månad) har nyhetsvärde om så bara i en mening.

 • Kaviar

  Det är intressant att jämföra rapporteringen mellan medier.

  Vi Bilägare: Historiska milstolpen: Volvo omkörd av Volkswagens elbil
  Sveriges Radio: Bilförsäljningen rasade – men elbilar rusade
  Affärsvärlden: Färre bilköp under året – men elbilar ökade
  GP: Rekord för nya laddbara bilar – Volvo Cars i topp

  En sticker ut och vill bara säga “laddbara”..

  • Markus

   Vi vet ju att vw pushade ut bilar i dec för att slippa böter och Tesla lär ju inte leverera så många bilar i jan så när Bil sweden publicerar januarisiffrorna så kan de ju skriva; Elbilsförsäljningen rasar, Volvos laddhybrider går fortsatt bra.

 • johannesbrorsson

  Även märkligt att BilSweden inte ens redovisar Tesla. https://twitter.com/mattiasgoldmann/status/1346041846234046465

  Enligt BilSweden beror det på att Tesla sagt att de vill ha det så? Kan du kolla upp det Tibor?

  • https://teslaclubsweden.se Tibor Blomhäll

   Ja det kan jag bekräfta.

   • johannesbrorsson

    Varför vill Tesla ha det så tror du?

    • https://teslaclubsweden.se Tibor Blomhäll

     Vet ej. De var öht inte med i Bil Sweden från början.

   • ICanDreamCantI

    Har dom sagt att dom inte vill bli redovisade eller har dom sagt att dom inte vill vara med och betala i branschföreningen? Är dom inte med så står det väl vem som helst fritt att berätta? Är ju inga sekretessbelagda uppgifter precis.

 • Moggen

  världens dummaste fågel resonerar på samma sätt som bil swedens kunder; “det som inte syns finns inte”