Auto Motor & Sport stora Tesla-test

Svenska biltidningen Auto Motor & Sport har precis påbörjat sitt veckolånga test av Tesla Model S. Första testet var en långkörning i går, från Oslo till Stockholm!

Körningen från Oslo till Stockholm gick sisådär. Mikael Johnsson, Auto Motor & Sports testchef kom fram, men det tog 14 timmar att tillryggalägga de 526 kilometrarna. Utöver 7 timmars restid fick han även stå still och ladda bilen i 7 timmar på olika ställen längst vägen.

“Man kan inte förlita sig på en halv revolution” – har inte Lenin sagt det så borde han ha gjort. Det Mikael Johnsson upplevde igår är var elbilar befann sig innan Teslas revolution. För lika revolutionerande som själva bilen Model S är, lika revolutionerande är även Teslas Supercharger snabbladdstationer. Och man måste ha båda två för att få en hel fullskalig revolution.

För gör inget misstag – tro inte att han laddade bilen på några snabbladdstationer. Han laddade bilen med vanliga trefasuttag, sådana du hittar i din tvättstuga eller garage. I Norge finns det 46 riktiga snabbladdstationer -Superchargers- för Tesla bilar, i Sverige finns det noll. Än så länge. Tesla har dock lovat bygga Superchargers på ett dussin olika ställen i Sverige till nästa vinter, bla i Kalmar och Västerås längs gårdagens färdväg.

Utan snabbladdare tar resan 14 timmar. Med Superchargers längs vägen tar resan 7 timmar. Då blir resan endast halvtimmen längre än för bensinbilar – och man sparar in de 660 kronorna bensinen skulle ha kostat. Att använda Superchargers är nämligen gratis för Tesla-ägare.

Laddar man bilen med trefas får man ungefär 5 mils körsträcka på en timme. Laddar man med Supercharger får man 30 mil på en halvtimme. Det går alltså 12 gånger så snabbt. Det Auto Motor & Sport borde göra är att testa ladda bilen med en Supercharger i Norge, för att uppleva den revolutionerande skillnaden och få känna på framtiden.

 

Från och med idag ska Auto Motor & Sport testa bilen i en vecka innan det är dags att lämna tillbaka bilen. (Ny långkörning?)

Nästa nummer (nummer 23) av tidningen kommer att innehålla deras testresultat. Tidningens chefsredaktör Alrik Söderlind hälsar på telefon att det blir en elbilsspecial, med 9 sidors artikel om Tesla Model S, plus en “elbilsskola” på 3-4 sidor. Vi hoppas att deras satsning kommer att öppna ögonen för flera svenska bilförare, vilken extraordinär bil Tesla Model S är!

 

Vill du läsa artikeln kan du köpa lösnumret av tidningen för 70 kronor, eller ta del av prenumerationserbjudandet för Tesla Club Swedens medlemmar och kunna läsa även tidningens framtida artiklar om elbilar.

Tesla Club Sweden har nämligen fått en exklusiv speciallänk från tidningen Auto Motor & Sports chefsredaktör, där våra medlemmar kan teckna en väldigt fördelaktig prenumeration av deras tidning!

Beställer du via länken kan du få 7 nummer av tidningen Auto Motor & Sport för endast 199 kronor! (Ordinarie lösnummerpris 489 kronor, ordinarie prenumerationspris 380 kronor.)

Allt du behöver göra för att ta del av erbjudandet är att helt gratis gå med i Tesla Club Sweden. Sedan kan du ta del av prenumerationserbjudandet genom att klicka på denna länk.

 Edit: Nu är länken fixad.

Tagged , , . Bookmark the permalink.