
Vi hade en genomgång av begagnatmarknaden, vilka elbilar man kan få för 100, 200, 300 resp 400 tusen kronor, som blev väldigt uppskattad av läsarna.
Priserna har justerats något under året som gått men i stort har våra råd bestått tidens tand.

Redan i februari, långt före andra länder, förbjöd de import av nya avgasbilar till landet. Endast elbilar tillåts.
Enligt vad vi hört har förbudet efterlevts och landet upplever en enorm elbilsboom just nu.

Den för många chockerande nyheten avslöjade vi i februari.
“Peak avgasbilar” var sommaren 2021. Sedan dess har antal bilar med avgasrör börjat minska i Sverige.

I mars passerade den smartaste modellen IQ 100 (genomsnittlig intelligensnivå för oss människor). I november IQ 120. Mensa har 131 poäng som minimigräns för medlemskap. De får göra sig beredda på att börja ta emot artificiella medlemmar snart.

Så plötsligt en dag i mars fick vi funktionaliteten helt gratis.

“Doften av 95-oktanig bensin, 5W-30 motorolja och bränd koppling varsamt sammanvävt till en komplex doft av klimatkatastrof.”

Elbilar har mindre servicebehov. Vilket börjar märkas i statistiken. År 2019 hade vi fortfarande över 11 700 bilverkstäder – nu finns det bara 10 800 av dem kvar. Branschens omsättning har under perioden störtdykt med 19%.

Och visade upp brutala Cybertruck, Teslas eldrivna pick-up lastbil som endast säljs i USA.

Laddstationer som byggts av Tesla men som inte kan driftsättas på grund av service- och kommunikationsfacket Seko-s blockad mot Tesla.

För första gången var det inte en Tesla som vann, utan Edvin och Peter med deras NIO ET5. Tack vare snabba batteribyten körde de sträckan på 18:05 timmar. Trots vindkraftverket som var i vägen.

Då kan man kontra med statistik från Sifo som visar att elbilister kör fler långresor än avgasbilister. 31% av elbilisterna svarade att de åker resor som är längre än 20 mil enkel väg 11 gånger eller mer per år. Mot endast 19% av de med avgasbilar.

Skyndar du dig kan du se Cybercab utställd i Teslas butik på Sveavägen, sista dagen i dag.

Marken de stod på ägs av bensinstationer och de vill nu själva bygga egna laddstationer där.

Resultatet var ganska förvånande.

Sedan dess har vi fått tio tusen elbilar till.

Source: https://teslaclubsweden.se/aret-som-gatt-2024/