Allt om nya Tesla Model Y


Efter ett år med rykten har Tesla nu äntligen släppt deras nya uppdaterade Model Y. Den uppdaterade Tesla Model 3 släpptes redan i september 2023 och alla förväntade sig att företaget skulle införa liknande ändringar även på Model Y. Projektet hade interna kodnamnet Juniper hos Tesla, en anspelning på evigt gröna växtsläktet Juniperus.

Nya Tesla Model Y har nu släppts i Asien, den ska börja levereras i Kina i mars och i övriga länder i Asien runt maj. Inga andra marknader har fått bilarna än, öppnar man till exempel den svenska eller amerikanska hemsidan ser man fortfarande gamla Model Y. Nedan bilder har vi hämtat från Australiensiska hemsidan (som visar högerstyrda versionen).

Exteriört har Tesla modifierat bilens nos och akterparti men behållit mittendelen av bilen tämligen orört. Nya Model Y har fått en ljuslist liknande Cybercab längs framhuvens kant och smalare strålkastare:

Dimljusen har också flyttats upp och den blanka kylargrill-lösa nosplåten designats om. Snyggt, modernt – eller påminner om kina-bilar? Åsikterna går redan isär. En viktig detalj som försvunnit är dock Tesla-märket på framhuven.

 

Även baksidan har fått en ljuslist – som inte lyser utåt utan inåt-neråt, ungefär som lamporna som lyser på registreringsskylten. Här lyser de upp T E S L A bokstäverna på bilens bakparti. Vi undrar dock hur effektfull den belysningen blir efter några mils snörök?

I övrigt är bakpartiet tämligen oförändrat. Vissa reagerade på att bilen levereras utan dragkrok – men så är det på många marknader. Bilarna säljs utan dragkrok, som dock går att köpa till och eftermontera. Plastluckan som täcker kroken finns kvar även på nya Model Y så det verkar inte ha ändrats.

Det har kommit en ny lackfärg Glacier Blue man kan välja, och den svarta färgen har ersatts med en mörkgrå variant som heter Stealth Grey. I Kina blir Stealth Grey den nya grundfärgen, alla andra, inklusive vitt kostar extra. I Australien kan man dock välja valfri färg, även Ultra Red utan extra kostnad.

Interiört kan man fortfarande välja mellan svarta och vita säten.

Interiört har nya Model Y fått ljuslist längs med vindrutan och skärm för baksätespassagerarna, precis som Model 3 fick. Äntligen kan baksätespassagerarna slå på sina stolsvärme själva. Nya Model Y har även fått samma ventilerade framsäten som Model 3 har. Baksätena kan nu både fällas och resas upp igen med knapp i bagageutrymmet tack vare att de har blivit motordrivna. Den motordrivna bakluckan öppnar sig automatiskt om du ställer dig bakom bilen.

Vi valde att visa högerstyrda bilen från Teslas australiensiska hemsida för att kunna visa den för många kanske viktigaste detaljen:

Blinkersspaken finns kvar! Till skillnad från nya Tesla Model 3, S och X har företaget valt att behålla blinkersspaken på Model Y. Så man kan blinka, slå på vindrutetorkare och helljus precis som vanligt.

Växelspaken på rattstångens högersida är dock borta. Vilket innebär att man behöver dra med fingret på skärmen för att välja fram- eller backväxeln. Ifall inte bilen redan automatiskt har valt rätt färdriktning. Autopiloten aktiveras via knapp på ratten.

Avskaffandet av blinkersspaken har verkligen varit en vattendelare på Teslas andra ansiktslyfta modeller. Att blinka med knapparna på spaken går ganska bra så länge man kör rakt framåt – men behövde några timmars tillvänjning när man ska blinka ut ur rondeller. Vissa menade att det var “djävulens påfund” när Tesla avskaffade spaken, andra att efter första timmens tillvänjning blir det lika naturligt att trycka på knappar på ratten. Tesla verkar dock ha tagit det säkra före det osäkra och behållit spaken på världens mest sålda bilmodell.

En annan detalj som kan blinka till är varningsljusen för döda vinkeln. Förutom ljudsignal varnas det nu för fordon snett bakom bilen även med små varningslampor i de yttre backspeglarna.

En viktig förbättring som inte direkt syns är att både fram- och bakvagnarna är gjutna vilket reducerar antalet delar och förbättrar monteringstoleranser. Tillsammans med nya akustikglas, förbättrad fjädring och andra ljuddämpande förbättringar kommer nya Model Y erbjuda en ännu tystare åkupplevelse.

Tesla har minskat på bilarnas luftmotstånd och förbättrat effektiviteten, vilket resulterat i längre räckvidd trots vad det verkar vara samma batterier. Bakhjulsdrivna grundmodellen har fått 466 km WLTP räckvidd med 20 tums fälgar, mot 430 km i dag, fyrhjulsdrivna Long Range 551 km mot förut 533 km.

Max laddhastighet är oförändrat 250 kW. Model Y har fått en ny kamera i nosen, under främre stötfångaren, så bilen kan se hinder precis framför sig, hinder som kamerorna uppe vid vindrutan kan missa. Tyvärr är platsen väldigt utsatt och blir snabbt snötäckt i vårt nordliga klimat.

De första bilar som lanseras nu heter “New Model Y, Launch Series” och har fått en egen liten bakrutesdekal, med matchande dörrljus och ordet “Launch” på både dörrtröskeln och mittkonsolen.

Long Range modellerna är även utrustade med Acceleration Boost tillvalet redan från fabrik, som snabbar upp 0 till 100 accelerationen från 5,0 till 4,3 sekunder.

Precis som det var med Model 3 har även nya Model Y maxhastighet sänkts från 217 km/h till 201 km/h.

Den viktigaste frågan är dock: när kommer nya Model Y till oss i Sverige? På den frågan har vi tyvärr inget svar – än. Produktionen i Teslas fabrik i Shanghai kommer i gång nu under första kvartalet, beställer man en Model Y i Kina står det mars som förväntad leveransstart. Till övriga Asiatiska länder beräknas nya Model Y anlända i maj.

Våra Tesla Model Y tillverkas dock i Teslas fabrik utanför Berlin och när den, och Teslas amerikanska fabriker ska byggas om till att börja leverera nya Model Y vet vi inte än. På Teslas alla designsidor utanför Asien visas fortfarande den gamla modellen.

Om Tesla vill undvika Osborne effekten med minskande beställningar på grund av att alla kunder väntar på den nya modellen bör de snabbt ställa om alla sina fabriker till att börja tillverka nya Model Y även i Europa och USA. Vår bästa gissning just nu är att nya Model Y ska börja levereras i Tyskland under våren och övriga Europa under sommaren. Men blir det i början eller sensommar? Det vet bara Elon.

Eller kanske inte ens han. Elon Musk har inte skrivit ett enda meddelande om nya Model Y på X.

Bookmark the permalink.



  • Vad tycker du? Kommentera dagens artikel på vårt forum!
  • One Response to Allt om nya Tesla Model Y

    1. Pingback: Nu har nya Tesla Model Y släppts i Sverige! – Tesla Club Sweden